BaŞakHaber

Ya sonrası?

Ya sonrası?
Canan İSSİYIL
Canan İSSİYIL( canan0871@gmail.com )
Sosyolog /Aile Danışmanı/Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi/Eğitim Öğrenci Koçu Arel Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programından Sonra İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirmiştir. Biruni Üniversitesi Aile Danışmanlığı Sertifika Programını tamamlayan İSSİYIL halen Sosyolog Aile Danışmanı olarak serbest çalışmaktadır. Bilgi Üniversitesi Den ICF Onaylı Eğitim Ve Öğrenci Koçluğu Objektif Çocuk Zekâ Değerlendirme Testleri Uygulayıcılığı Yönetim ve Organizasyon Etkili İletişim ve Beden Dili 360 Derece Performans Değerlendirme Eğitimi gibi pek çok sertifikaya sahiptir İstanbul Bakırköy’de 5 yıl MEB e bağlı anaokulu işlettikten sonra bir vakıf yurdunda idarecilik görevi yapmıştır. Asıl isteği olan danışmanlık alanına yönelen Canan İSSİYIL çeşitli kurumlarda seminerler vermiş ve vermeye devam etmektedir. Aile içi çatışmalar ve çözüm yolları, Ergen - ebeveyn problemleri, bilinçaltı ve frekanslar öfke problemleri zaman yönetimi, iletişim ve motivasyon, öğrenci odaklı ders çalışma yöntemleri gibi alanlarda özel bir kurumda danışmanlık ve eğitim hizmeti vermektedir. Uzun bir süre siyasette aktif olarak bulunmuş Şanlı Urfa Millet Vekili adayına siyasi danışmanlık yapmıştır. Canan İSSİYIL iki çocuk annesidir.
328 views
02 Aralık 2019 - 22:54

Onlar Ermiş Muradına diye sonlanan hikâyelerimiz var bizim.

Ya sonrası?

Sonrasını şimdilerde hikâyeler değil mahkemeler yazar oldu. Kimse muradına erdiler dediklerimizin evlerinde nasıl yaşadıklarını yazmadı. Deli gibi severek evlenen çiftler bir süre sonra ya biz ayrı dünyaların insanıyız diyerek yollarını ayırıyor ya da çocukları öne sürerek aynı evde iki yabancı olarak yaşamaya devam ediyorlar. En kötüsü de tıpkı bugün Emine Bulut cinayetinde olduğu gibi kadın cinayetine kurban ediliyorlar. Birçok yerde birçok insan cinayetle ilgili tepkisini gösterdi. Peygamberimizin veda hutbesinde ”kadınlar size Allah’ın emanetidir” dediği Müslümanlığımızı sorgulatan Emine Bulut cinayeti ne yazık ki ilk değil. İnşallah son olsun temennisiyle kendimi kandırdığımı da biliyorum. Kurtarmaya gücümüzün yetmediği bir Emine daha bir caninin saplantısına kurban edildi Emine Ayşe Fatma ismi ne olursa olsun ortak adı kadın. KADINA ŞİDDETE HAYIR demiyorum çünkü zaten bunu kabul etmek mümkün değil. Hepimiz ayaklandık. Ayaklanalım ama önce ahlaklı Allah korkusu olan insanoğlu insan evlatlar yetiştirmeye gayret edelim.10 yaşındaki, o yavruyu hiçbir şeyin tedavi edebileceğine inanmıyorum. Hiçbir terapi yöntemi o çocuğa yaşadığı olaydan bir dakika öncesini veremez.
O vahşi adamı da bir anne baba yetiştirdi. Onlara bir şey demek istemiyorum ancak örnek olmasını istiyorum. Böyle bir cani nasıl yetişir örnek olsun. Çocuklarımızı eğitelim evet ama önce öğretelim matematik Türkçe kimden olsa öğrenir; ahlakı, vicdanı, hakkı, kadının değerini sizden öğrenir. Onları şiddet içerikli yayınlardan oyunlardan oyuncaklardan uzak tutalım. Temizlik yapmak için çocuğunuzun eline verdiğiniz internet yarın bir gün utancınız olmasın. Lütfen çocuklarınızla kaliteli zaman geçirin. Gelecek şimdinin çocuklarına emanet onların tertemiz ruhlarına sahip çıkalım.

Şimdi birçok çözüm arayışı olacak yazılıp çizilecek bir süre sonra hatırlanmayacak bile ve yine sonuç değişmeyecek. Bir kaç gündür yazmak isteyip te bir türlü kaleme alamadığım mevzu tamda bu durumun önlemine yönelik. Bakanlığın ailenin korunması kapsamında ciddi çalışmalar yapması yanı sıra ailelerin çocuk yetiştirmedeki bireysel sorumluluklarının bilincinde olması önem arz etmektedir. Aile sisteminin güçlendirilmesi yönünde çalışmalar yapılması evlilik öncesi ve sonrası danışmanlık hizmetlerinin artırılması yönünde yetkili mercilerin harekete geçmesi önleyici tedbirler arasındadır.

Bir uzmanın aile tanımı çok hoşuma gider. Aile sonucunda iflas olma ihtimalini bilmenize rağmen girişimde bulunduğunuz tek kurum. Her şey başlangıçta rüya gibidir. Elbette kimse boşanmak maksadıyla evlenmez. Yapılan istatistiklere göre kritik evre diye adlandırdığımız ilk beş yılda boşanma oranı %40 a ulaşmıştır. Peki, nerde yanlış yapıyoruz? İnsanoğlunun daima bağ kurmaya ihtiyacı vardır. Bağ kurmanın en emniyetli formülü ise evliliktir. Evlilik öncesi hediyeler jestler her şey çok güzelken evlilik sonrası ‘’çok değişti’’ cümlesini sıkça duyarız. Eşler evlilik içerisine evlenmeden önceki hayatlarındaki yaşantılarını taşır. Kendi duygu bagajları, o yaşa kadarki alışkanlıkları, öğrendikleri ve kalıtsal olarak getirdikleri tüm özellikleri… Bunlar ancak aynı ortamda yaşayarak ve zaman içerisinde belirginleşir. Aslında evlilik öncesi görmek istediğimizi evlilik sonrası var olanı görürüz. Bu yüzdendir ki eşler birbirleri için ‘’çok değişti nişanlıyken böyle değildi’’ cümlelerini kurar. Gerçek sevgi emek ister emek verilen evliliklerde farklı bakış açılarına ve standartlara tahammül edebilmekle düzeni sürdürmek mümkün olur. Öncelikle kendinize şunu sormalısınız aslında kiminle evlisiniz beklentilerinizi yüklediğiniz hayalinizdeki kişiyle mi yoksa olduğu gibi kabul etmeniz gereken kişiyle mi?

Evlilik rutinin içinde mutlu olma sanatıdır. Evlilikte her şey vardır hayatımızın en geniş en önemli alanında bazen öfke bazen hüzün bazen tartışma bazen sevgi bazen muhabbet vardır. Hayatta böyle değil mi? Bağ kurduğumuz herkesle her duyguyu yaşayabiliriz. Önemli olan kriz durumlarını doğru yönetebilmektir. Evlilik elbette şirket değil ancak mutlu evliliklerdeki her şey mutsuz evliliklerde de var aradaki tek fark durumla nasıl başa çıktığınız.

Mutlu evliliklerde odak nokta eşlerin birbiri değil sorunun ta kendisidir. Sorunu ele alan çiftler birbirlerinin kişiliklerine tercihlerine daha kabulcü ve anlayışlı yaklaştıkları için sorun çözüldüğünde aralarında sürekli hatırlatacakları problemler kalmaz. Mutsuz evliliklerde ise sorun kişiler ve kişilikler arasındadır. Sen şöyle yaptın sen şöyle dedin tartışmaları alır başını gider. Oysaki çözüm çok basit eşinize değil soruna odaklanmak ve duyguları doğru ifade edebilmek. Elbette ki çocuklar dâhil pek çok sorunla baş etmenin çeşitli yöntemleri var siz bu yöntemleri aile içinde uygulayamadığınızda bir aile danışmanıyla çalışmak problemler büyümeden ve evlilik kısır döngüye girmeden önlem almanızda oldukça faydalıdır. Aile danışmanlığı aile dinamiklerine sistemsel olarak bakan bir danışmanlık sistemidir. Psikolojik danışmanlıktan farkı aileyi bir bütün olarak ele alıp çözümü yine kendi içinde bulmalarına katkı sağlamasındadır. Aile terapisi ’nin artılarına bakarsak:

– Aile üyelerinin tamamı çözümün bir parçasıdır

-Aile terapisi birbirini önemseyen kişilere ifade etmesi güç fikir ve duygularını korunmuş bir alanda ifade etme imkânı sağlar.

-Aile terapisinde, terapist danışanı sadece birebirde değil aile bireyleriyle olan dinamikleri içerisinde de gözlemleme şansına sahip olur

– Aile terapisi; ilişkilerin raydan çıkmasına, evlilik kurumunun zarar görmesine, boşanma cinayet gibi olumsuzluklarla sonlanmasına engel en etkili çözümdür.

-Yapılan araştırmalarda bireyle birebir yapılan terapilerin uzun süreli değişiklikler meydana getirmediği buna rağmen aile sistemiyle çalışmanın bireyin kalıcı tedavisinde ve devamlılığında oldukça iyi sonuçlara ulaştığını göstermiştir

– Aile terapisinde, terapist danışanı sadece birebirde değil aile bireyleriyle olan dinamikleri içerisinde de gözlemleme şansına sahip olur

– Bireysel terapide tüm dikkatin üzerinde toplanmasından rahatsız olan birey aile danışmanlığında hedef olmadığı için daha rahat davranış sergiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.