BaŞakHaber

Zahmet olmadan rahmet olur mu?

Zahmet olmadan rahmet olur mu?
Asiye TÜRKAN
Asiye TÜRKAN( info@asiyeturkan.com )
133 views
27 Aralık 2019 - 19:59

Günlerden Cuma. Cumanız bereketle dolsun değerli dostlar. Selam ve muhabbetler yüreğinizde yer etsin…

2019 yılının son haftasındayiz. Hızla geçen günler, aylar, yıllar ve işte 2020…
 
Geçmişin derdiyle mi kavrulmalı yoksa geleceğe kanat çırpıp anın tadı mı çıkarılmalı ?
 
Hayat bütün güzellikleri içinde barındırdığı gibi tezatları ve sıkıntıları da buluşturan bir hengame…
 
Bir yanda yeni doğanlar, evlenenler, mutluluğunun resmini çekip sosyal medyada paylaşanlar, sevdiklerini mutlu etmek için yeni planlar peşinde olanlar, diğer yandan da ölenler, boşananlar, kavga edenler, hayatı birbirine zehir etmeye çalışanlar, geleceklerini karanlık edenlerle dolu.
 
Tekrarı olmayan hayatın içinde her birimiz seçim yaptığımız, emek verdiğimiz, isteklerimiz için yatırım yaptığımız, zahmetine katlandığımız ölçüde faydalanırız. Yaşanılan her acı ya bizi derinlere itip depresyonlarda bırakır ya da olaylar karşısındaki sağlam duruşumuzla ders alıp daha iyisini yapmamızın önünü açar.
 
Vahyin içinde hikayelerinin en güzeli olarak en ince noktasına kadar sunulan bir yaşanmışlık hikayesi vardır. Masumiyetini bozmayan, iffetini koruyan, gücün ve iktidarın kendisini değiştirmediği bir Yusuf vardır. Hayatın her deminde zahmet çeken, sonlarında ise verdiği mücadeleyi kazanıp yaşadığı âna ve bizlere örnek olan bir bey vardır.
 
Küçüklüğünde ailesinden ayrı kalmak zorunda kalan, köle olarak satılan, genç olması akabinde öncelikle efendisi olan kadının, akabinde azizin karısını kınayan kadınların ilgisini çekip iffetine iftira atılan, kendini korumak için masum olduğu bilindiği halde zindanı tercih eden, Rahman’a güveninden dolayı Mısır’a sultan olan bir Yusuf vardır.
 
Bir rüya ile adaletini gösterme imkanı bulmuş ve bu şekilde ün yapmış, iffetini koruyup zindanı tercihi ile zaman sonra suçlarını itiraf ettirtmiş, seçimini af etmekten yana yaparak kendisini bu kadar sıkıntılar içinde bırakanları kucaklamış, örnekliği ile bize yol haritası sunmuş bir yaşanmışlık hikayesi vardır.
 
Bir yandan da gördüğü bir rüya tabiri ile onca masumun canına girmiş, olmadık işkenceleri tabiasına reva görmüş, inanması için bir çok sebepler varken kendisi inanmadığı gibi inananları da cezalandırmış, lakin eşinin iman etmesine de engel olamamış Firavun da vahyin sayfaları arasında yerini almıştır.  
 
İnanmasının karşılığında mahrumiyetlere uğrayan, saraylar içinde yaşadığı halde zahmetler çeken, acılarını dile getirirken Rahman’ın katındaki saraylara talip olduğunu, firavundan ve askerlerinin şerrinden yaratana sığındığını ifade eden söylemlerle bize model olan bir kadın, Asiye annemiz vardır.

Yeniden bir Yusuf, Asiye hikayesi yazmaya var mısınız?…

  www.ailedanismani.de

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.