BaŞakHaber

“Çocuk dostu şehir” nasıl kurulur!(2)

“Çocuk dostu şehir” nasıl kurulur!(2)
Fatih KILIÇARSLAN
Fatih KILIÇARSLAN( fkilicarslan34@gmail.com )
119 views
02 Ocak 2020 - 1:29

Çocuk dostu şehir kurmada, risk altında çocukların korunmasına öncelik taşıyan konuların çözümüne öncelik vermek, hizmetlerin sürdürebilirliğini sağlamak ve hizmetlere sivil toplum kuruluşlarının aktif katılımı gerçekleştirmek hizmetlerin yaygınlaştırılması için zorunludur.

Başak Şehir Stk. Platformunca düzenlenen “risk altında ve korunması gereken çocuklar” çalıştayı ile çocukları risk altında kalmasına sebep olan faktörleri belirlenmesi, Başakşehir İlçesinde risk altındaki çocuklarımıza yönelik koruyucu, önleyici ve rehabilitasyon hizmetleri belirlemek amaçlanmaktadır. Çalıştay sonuç bildirgesi diğer maddelerinde;

Aileye yönelik sosyal hizmetler

Aile danışma ve yaşam merkezi açılması projesi yürütülmelidir.
Evlilik öncesi anne-baba okulu uygulamaları özendirilmeli, babaların eğitimine öncelik verilmeli, evlilik okulları plânlanmalıdır. 
Evlenme adayı gençlere yönelik bir “sağlıklı aile ve evlilik rehberi” hazırlanmalıdır.
Boşanmış veya anne-baba ayrılığı söz konusu olduğunda çocuk açısından destekleyici psikolojik danışmanlık hizmetlerine başlanmalıdır.
Anne ve baba çocuklarıyla iletişim becerilerini, geliştirmeye yönelik eğitim projesi yürütülmelidir.
Başakşehir ilçesi’nde göç eden ailelerin kente uyumuna yönelik, hizmet politikaları geliştirilmeli bu amaçla toplum merkezleri açılmalı ve profesyonel meslek elemanlarıyla desteklenmesi gerekmektedir.

“Sosyal restorasyon” projesi

Başakşehir ilçesi sosyo-ekonomik düzeyin düşük bölgelerinde yapılacak saha çalışmalarıyla, memleketine geri dönmek isteyen ailelere kaymakamlık ve belediye bağlı sosyal yardım kuruluşlarında kanalıyla finansman sağlanarak, “sosyal restorasyon” projesi yürütülmelidir.
Sanayi kuruluşlarıyla işbirliği içinde mesleki eğitim özendirilmeli, çalışan çocuklara yönelik sosyal destek projesi yürütülmelidir.
Gelişimsel farklılığı olan çocuk sahibi aileler, belirlenerek bunlara özel sürekli eğitim ve rehabilite edici programlar geliştirilip, uygulanmalıdır.
Mülteci, sığınmacı ve göçle gelen çocukların kayıtları yapılmalıdır. Bu amaçla çocukların aileleri, ebeveynleri veya yanında kaldıkları kişilere, sosyal ve ekonomik yardım sağlanmalıdır.
Başakşehir ilçesi’nde sosyal sorunların yaşandığı mahallelerde sokaklarının ışıklandırılmasına önem verilmedir. 
Başakşehir ilçesi’nde spor ve serbest zaman etkinliklerinin değerlendirildiği alanlarda güvenlik ve bakım sorunu bulunmaktadır. Oyun ve spor alanlarının yapılması kadar korunması ve güvenliğinin sağlanması da gerekmektedir.

Madde bağımlılığı ile mücadele

Başakşehir ilçesi’nde en trajik ve en riskli çocuk grubu, madde bağımlısı çocuklarıdır. 
Başakşehir ilçesi’nde madde bağımlısı çocuk grubu içinde tanımlanabilecek çocuk sayısı kesin olarak bilinmemektedir. 
Madde bağımlısı çocuklara yönelik ilk adım, rehabilitasyon ve aileye geri dönüş sürecini sağlayıcı kurumsal yaklaşıma yönelmek amacı ile çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Madde bağımlısı çocuklara yönelik rehabilitasyon projesi yürütülmedir. Uzmanlarla birlikte eğitimciler, imam hatipler, ve akran eğitimcilerin yer alması desteklenmelidir.
Madde bağımlısı çocuklara yönelik rehabilitasyon hizmetlerinde kamu kurum, yerel yönetim organları, üniversite temsilcileriyle ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği ve eşgüdüm sağlanmalıdır.
Madde kullanan çocuklara yönelik hizmetlerde görev almak üzere, ilçedeki gönüllülere, “ağabey-ablalık” sistemi projesi yürütülmelidir.
Madde bağımlısı çocuk ve gençlere, meslek edindirme projesi yürütülmelidir.Yukarda ifade edilen tüm plan, program ve projelerin nihai hedefi ise, bedenen, ruhen ve sosyal olarak iyi olan, iyilik halini devam ettiren ve daha iyiye doğru giden bir BAŞAKŞEHİR; yaşanabilir, yaşanan ve yaşanma noktasında tavsiye edilen bir BAŞAKŞEHİR olabilmek ve bunu sağlayabilmektir. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.