BaŞakHaber

“BÜYÜK OYUN İLK DARBE” BAŞAKŞEHİR’DE SAHNELENDİ

Modern Türkiye tarihinin ilk siyasi darbesi olarak görülen Sultan Aziz’in tahttan indirilmesi ve ardından şehit edilmesini anlatan “Büyük Oyun – İlk Darbe” tiyatro oyunu, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluştu.

“BÜYÜK OYUN İLK DARBE” BAŞAKŞEHİR’DE SAHNELENDİ
109 views
17 Ocak 2020 - 21:05

Mavera Sanat’ın izleyiciyle buluşturduğu, Yusuf Akçay’ın yazıp Kenan Korkmaz’ın yönettiği oyunda Göksel Arslan, Levent Aykul, Tayfun Sav, Yavuz Çetin, Hüseyin Erkanlı, Yaşar Büker, Rıdvan Uladaşdemir, Alper Banko, Fehmi Gökdeniz, Tanya Aksu, Deniz Koçhan, Zeynep Atış, Deniz Salman, Serdar Türk, Fatih Aksüt, Serkan Bilgili, Ali Poyraz, Cihan Alparslan, Anıl Acar, Hasan Can Türkkani, Sabahat Adalar ile Yusuf Ekşi rol aldı.

Modern darbenin ilk örneği… 

Ülkemizdeki darbeler tarihine ışık tutmayı ve küresel ittifakın 150 yıldır ülkemizde oynamaya çalıştığı “Büyük Oyun”u sahneye taşımayı hedefleyen oyunun konusu ise şöyle: Milliyetçiliğin artan etkisi dolayısıyla Sultan Abdülaziz, Meşrutiyet’e sıcak bakmaz. Bu politikayı fırsat bilen Yeni Osmanlılar, Mithat Paşa ve Hüseyin Avni Paşa başta olmak üzere, Sultan Aziz’e şahsî kin ve düşmanlık besleyen kişilerden oluşan bir cunta oluşturur. Sultan Abdülaziz’in politikalarından ve güçlü bir donanma kurmasından rahatsız olan İngiltere de bu cuntaya destek verir. Ülkemizde modern darbenin ilk örneği kabul edilen bu teşebbüs, 1876 yılında Sultan Abdülaziz’in öldürüldüğü hunharca bir cinayetle sonuçlanır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.