BaŞakHaber

Uzman gözüyle otizm ve hareket eğitimi (2)

Uzman gözüyle otizm ve hareket eğitimi (2)
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
122 views
13 Nisan 2020 - 2:51

Hareket eğitiminin Özel (Otizmli) çocuklar için önemi konusunda, uzman arkadaşlarımızın görüşlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Temenni ediyoruz ki, bu hususun hassasiyeti sadece bizleri değil, yetkileri de harekete geçirir…  

ÖĞRENMEYİ HIZLANDIRIYORUZ 

Samet Soylu (Eğitim Koordinatörü); Hayatta her şey öğrenmeyle alakalı. Çocuk yaşamadığı, tecrübe etmediği her şeye karşılı tepkilidir. Özel çocuklar basamaklamayla öğrenirler. İlk önce biz çocuğu tanıyor ve anlamaya çalışıyor, sonrasında bilmesi gerekenleri öğretiriz. En önemli husus, biz yapmıyor, onlara yaptırıyoruz. Çocuk elbisesini giyemiyorsa, yeri geliyor çocuğun eli ve kolu oluyor, kıyafetini giymesine yardımcı oluyoruz. Belli bir dönemden sonra, bu hareketleri yapmasını kendisinden istiyoruz. Spor, hedeflerimize ulaşmamız için önemli bir araç oluyor. İnce motor ve kalın motor becerileri gelişmemiş ise, hareket ve egzersizle çocuğun vücudunu nasıl kullanması gerektiğini öğretiyoruz. Otizmli çocuklar, öğrenme ve çok tekrara bağlı olarak, belli bir dönem sonra, öğrendiklerini bağımsız bir şekilde yapmaya başlıyor. Çocuğa bisiklet binmesini öğretmiştik. Ailesi çocuğunun bu durumunu gördüğünde, çok mutlu olmuştu. Onlar için, çocuklarının bisiklete binmesini hayatları boyu yapamayacaklarını düşündükleri bir beceriydi. Çocuğun kazandığı başarma özgürlüğü ve bağımsızlığı beni çok etkilemişti. Beden eğitimcilerin içerisinde yer aldığı Yaşam Liderliği, günümüzde geçerli olan bir işkolu. Otizmli bireyle çalışmak ve başarılı olmamızın kaynağı, yaptığımız işin bize sabrı ve sevgiyi öğretmesidir. (Anka Özel Eğitim Spor ve Yaşam Merkezi; 0212 860 03 13)

SPORLA DİSİPLİNE OLUYORLAR

Şeyhmus Begeç (Genel Koordinatör); İşe ilk başladığımda, bir arkadaşım ‘Bizim çocuklarımız uçak dahi kullanırlar’ demişti. Çocuklarımıza iyi bir eğitim verildiğimizde, birçok şeyi başardıklarına şahit olmaktayız. Çocuk hareket etmediği zaman, vücuttaki kas sistemi, refleks ve algı becerisi yeterince gelişmiyor. Biz burada atma-tutma-çekme gibi hareketler yaptırarak, çocuğun bedensel olduğu gibi zihinsel gelişimini sağlıyor, akran seviyesine getirmeye çalışıyoruz. Doğanın ne büyük mimarları, insanlarla uğraşanlardır. Paraşüte binen, yüzme, masa tenisi ve jimnastik branşlarında Türkiye Şampiyonu olan öğrencilerimiz oldu. Çocuk bir topu atıp tuttuğu veya bindiği bisikletin pedalını çevirdiğinde, ilk kelimesini söylediğinde dünyalar bizim oluyor. Sporla birlikte çocuk, bir nevi disipline oluyor. Bir yüzücü 50 saniyelik derece için, yıllarca çalışma gayret ve çabayı gösteriyor ise, Otizmlerin bireyleri eğitiminde Beden Eğitimcilerin rolünün ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğu sonucuna ulaşmak zor olmayacaktır. Bir çocuğu hayata kazandırmak dünyanın en güzel işidir. Hayata kazandıracağımız Otizmli bir çocuk, gün gelir belki dünyanın gidişatını değiştirebilir! (Truva Otizm Gençlik ve Spor Kulübü; 0216 343 99 89)   

ONLAR HAYATI, BİZ ONLARI SEVİYORUZ

Aydın Kaynak (Genel Koordinatör); Bilindiği gibi Otizmli bireylerin; bekleme, komut alma/yönergelere uyma, yineleyici hareketler, öfke nöbetleri vb. durumları kontrol edememesi, öğrenme becerilerinin önüne geçen olumsuz durumlardan sadece bazılarıdır. Biz Spor eğitimcileri, eğitimin ilk safhasında bu olumsuz durumların, olumluya çevrilmesini sağlayarak, bireyin eğitime hazır hale gelmesine öncülük ediyoruz. Sedanter yaşam süren Otizmli bireylerin; dikkat seviyesi ve farkındalığının artmasıyla birlikte öz güven kazanması, davranışlarını kontrol edebildiğini fark etmesini ve eksik olan gelişim görevlerini hızlı bir şekilde tamamlamasını sağlıyor. Bu olumlu gelişimi genelleyebilen bireyler yaşantı içerisinde öğrenme safhasına hızlı bir şekilde geçebiliyor. Yapılan sosyal alan çalışmaları ve aile eğitimine verilen desteklerle birlikte birey; normal gelişim gösteren yaşıtlarıyla uyum sağlayabiliyor ve yaşantı içerisinde kendi ayakları üzerinde durabiliyor. Ay Otizm Spor ve Yaşam Merkezi olarak; Otizmli bireylerin gelişimine destek vermek, sabırlı, özverili, işini seven ve alanında uzman eğitimciler yetiştirmek bizi çok mutlu ediyor. (Ay Otizm Spor ve Yaşam Merkezi; 0212 608 15 25)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.