BaŞakHaber

Korona, TRT ve kadın güreşi! (2)

Korona, TRT ve kadın güreşi! (2)
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
154 views
18 Nisan 2020 - 2:46

Kadın güreşi ile koronavirüs arasında nasıl bir bağ olur, diye düşünülebilir! Gerekli tedbir alınmadığı süreçte virüs, insanı ölüme götürebilecek sağlık problemi oluştururken, kadının güreştirilmesi gibi aktiviteler/görseller toplumları milli ve manevi çöküntü, bedensel ve ruhsal ‘erozyona’ uğratabilmektedir. TRT, virüse karşı tedbir amaçlı evde olduğumuz bir dönemde, toplumumuzun değerleriyle bağdaşmayan ‘Sultan’ sonra ‘Dangal’ Hint filmini, marifetmiş gibi tekrar tekrar gösterime sokuyor. TRT’nin yetkililerine soruyorum; ‘Kût’ül Amâre, Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdülhamid dizilerinin çekimi ve halkın yararına başarıyla sunulurken, spor tarihçilerimizin her defasında hayatlarından örnek verdiği Koca Yusuf, Kurtdereli Mehmet, Adalı Halil gibi pehlivanlarımızın örnek hayatları çok rahat bir şekilde dizi-film çekimi yapılabilirdi! Çok değerli akademisyen bir büyüğümüz, yaşananlara duyarsız kalmayarak, görüşlerini ‘Bayanlar Güreşmeli mi?’ başlığı altında bizimle paylaştı. Duygularımıza tercüman olan işte o kıymetli yazı;

“Evet, kime göre güreşmeli, kime göre güreşmemeli. Türkiye’ye bayan güreşinin sokulmasını hangi Müslüman sağladı. Koskoca Türk tarihinde kaç bayan güreş yapmış. Toplumumuzun bayan güreşine bakışı ne? Azınlık çoğunluğa mı hükmediyor, yoksa çoğunluk azınlığa hükmedemiyor mu? İnsan doğrularıyla yaşayıp doğrularımı söylemeli yoksa duruma göre mi hareket etmeli? Bir insan için Allah (cc)’ın istekleri mi önemli, birilerinin istekleri mi? Önem sırasına göre değerlendirdiğimizde farzları yapmak mı önemli, haramlardan kaçmak mı?

Herkes Müslüman olduğunu söylüyor ama hayatımızda ne hikmetse İslam’a aykırı ne varsa onlar hakim. O zaman ya inandığımız gibi yaşamıyoruz ya da yanlış bir inanca sahibiz. Türkiye’nin yüzde doksan dokuzunun Müslüman olduğu söylenir acaba bu cüzdanda mı? Dilde mi? Eylemde mi? Söylemde mi? Geçenlerde bir film izledim filmin adı Sultan. Yanılmıyorsam bir Hint filmi, başroldeki bu kişinin de Müslüman olduğu söyleniyor. Senaryo gereği bu bir güreşçi ve olimpiyat şampiyonu ama ilginç olan karısının da güreşçi olması. Bu tür filmleri teşvik amaçlı izlettirmekte acaba TRT’nin payı var mıdır dersiniz. Şu anda maalesef  çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’mizde de bayan güreşi yaygınlaşmaya başladı. Bundan daha ilginci de, spor branşlarına bakıldığında en muhafazakâr en mütedeyyin branş olarak güreş bilinir, sporcusundan tut antrenörüne ve hakemine hatta masörüne varana kadar. Evriliyor muyuz devriliyor muyuz anlamak mümkün değil.

Tarih boyunca günümüze kadar hangi toplumlarda kaç bayan güreş yapmış, başka toplumlar da yapabilir ama biz kadını başımıza taç yapmış, cennet annelerin ayağı altındadır diyen bir toplumun fertleriyiz. Kadın kadınlık, erkek erkeklik yapmalı diyen atalarımızın torunlarıyız. Acaba atalarımız mezarlarından çıkıp gelse biz torunlarıyla övünür mü, dövünür mü? Öyle tahmin ediyorum Allah sizin bel… zı versin biz sizi böyle mi görecektik. Kadını ne hale getirmişsiniz. Erkeği kadınlaştırmış, kadını erkekleştirmiş, fıtratını bozmuşsunuz, derlerdi herhalde. Cennete Allah (cc)’ın istedikleri yapılarak mı girilir, istemedikleri yapılarak mı? Eskiden azınlık çoğunluğa hükmediyor diye feryad ediyorduk şu anda çoğunluk biz olmamıza rağmen yine onların istedikleri oluyor ve yine biz feryat ediyoruz. Acaba bizde mi alıştırılıyoruz ya da alışıyoruz haramlara günahlara, hakemi, antrenörü, sporcusu olarak. Yoksa menfaatlerimiz, inancımızın önüne mi geçiyor! 

Hesap var dostlar siz unutuyorsunuz ama ben size hatırlatayım, hatırlatayım ki bu yazım Allah (cc)’ın huzurunda bana şahitlik yapsın. Gözle dahi göremediğimiz küçücük bir virüs zengin fakir, amir, memur, mevki, makam dinlemeden götürüyor. Ne zaman öleceğimizi bilemediğimiz şu kısacık dünya için sonsuza dek yaşayacağımız cennetimizi heba etmeyelim. Bırakın dünyalık düşünen dünyada kalacağını ve toprak olacağını düşünsün, eğer sen, ben Müslümanım diyorsan, farzlardan önce, haramlardan kaçmaya bak.” 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.