BaŞakHaber

Koronavirüs’ün (Covid-19) panzehiri spor (1)

Koronavirüs’ün (Covid-19) panzehiri spor (1)
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
163 views
02 Mayıs 2020 - 10:13

Sporun ne manaya geldiği, kişinin bakış açısına bağlı. Tıpkı, kesme aleti bıçağın iyiye kullanıldığında elmayı pay edebileceği, kötüye kullanıldığında ise insanı yaralayabileceği gibi. Spor etkinliklerine bakış açımız ve yaklaşımımız da, faaliyet süreci ve sonuçlarına da yansıyacaktır. Bir spor branşını/etkinliğini bahane gösterip (alet edip veya malzeme olarak kullanıp) insanları (kadın veya erkekleri) güreş, halter, jimnastik, voleybol ve daha birçok spor branşlarında İslam’ın emir, Müslümanlığın gerekliliği dışına taşıyabilirsiniz. Veyahut bu söylediklerimizin tam tersi, sporu kişi/toplumun yararları için kullanabilirsiniz. Tıpkı bugün gündemi oldukça meşgul eden Koronavirüs (Covid-19) gibi. Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kaynar, virüs imtihanına karşı korunma yöntemlerinin birisinin de spor olacağını, bilimsel makalesinde ortaya koyuyor. Değerli hocamız Kaynar’ın, iki bölüm halinde yayımlayacağımız ‘Korona virüse karşı etkili korunma yolları; Bilinçli spor yapmak’ başlıklı o makalesinden bölümler; 

SPORUN FAYDALARINI KEŞFETMEK!

“Corona virüsü (Covid-19), dünyayı etkisi altına alarak milyonlarca insana bulaşan ve 100 binlerce can kaybına neden olmaktadır. Belirtisi ortaya çıkmayana kadar anlaşılamayan corona virüse karşı devletimizin büyük bir çaba ve gayret gösterdiği bugünlerde 7’den 70’e herkese önemli görevler düşmektedir. Bu görevlerin başında kuşkusuz ihtiyaç olmadıkça dışarı çıkmamak, dışarı çıkmak gerektiğinde ise bir takım tedbirlere uymak gelmektedir. Bunlarla birlikte spor yapmak, beslenmeye dikkat etmek, iyi dinlenmek ve strese maruz kalmamak virüse karşı korunmanın en etkili yollardır… Birey spor yaparak hem bedenini diri tutmakta, bağışıklık sistemini zayıflatan stresi uzaklaşmakta hem de bağışıklık sistemini güçlü tutarak vücudu mikroorganizmalara karşı dirençli tutmasına fayda sağlamaktadır…”

KORONA’NIN ETKİLERİ NELER?

2019 Aralık ayının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülen ve dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen ve 100 binlerce insanın ölümüne neden olan “2019-nCov” olarak adlandırılan virüs, tüm dünyayı etkisi altına almaya devam etmektedir. Virüsün geçişini takiben enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları; 5-11 gün içinde ateş, öksürük ve dispne (solunum güçlüğü) gibi genel grip şikâyetleriyle birlikte belirtiler 14 gün içinde ortaya çıkmaktadır. Daha ciddi olgularda; akciğer enfeksiyonları; pnömoni (zatürre), ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği hatta ölüm gelişebilmektedir…”

SPORUN VİRÜSE KARŞI ETKİLERİ

“Her ne kadar corona virüsün etkisini azaltan ilaç veya aşı dünya piyasasında yer almasa da bu virüsten korunmak ya da koruyucu tedbirler almak zannediyorum ilaçtan yahut aşıdan daha kıymetlidir. Yine bu verileri destekleyen bir araştırmada egzersizin mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salgısını arttırarak kişiye hem psikolojik hem de sinirsel bir rahatlama sağladığı belirtilirken, haftada en az 3-4 kez 30-45 dakikalık orta tempolu açık havada yürüyüşlerin, hafif ve orta şiddette yapılan düzenli egzersizlerin (bisiklet sürmek, yüzmek, koşmak.. gibi) bağışıklık sisteminde kilit rol oynayan antikorların sayısını artırarak enfeksiyonlara karşı vücut hücrelerinin direncini desteklemekte ve grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudun daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca düzenli spor yapmak, kalp damar sağlığının korunmasına, kan basıncının düşürülmesine ve vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olmakta ve hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirmektedir…”

(Devam Edecek)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.