BaŞakHaber

Koronavirüsün (Covid-19) panzehiri spor (2)

Koronavirüsün (Covid-19) panzehiri spor (2)
Ahmet GÜLÜMSEYEN
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
87 views
03 Mayıs 2020 - 10:16

İnsanoğlunun varoluşundan günümüze süregelen hareketliliğin, değişen şartlara bağlı olarak sırasıyla Beden Eğitimi ve Spor olarak isimlendirildiğini görmekteyiz. Sporun insanoğlu için yarar ve zararlarının yansımasında, içinde yer aldığımız zaman diliminde gündem oluşturan ve dünyayı kasıp kavuran koronavirüste (Covid-19) görmek mümkün. Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kaynar hocamızın, virüsten korunma ve sporun koruyucu etkisi, veriler ışığında yapılması gerekenler hususundaki bilimsel araştırmasını, yazımızın ikinci bölümünde, başlıklar halinde sizlerle paylaşmak istiyoruz; 

SPORCULARIN YAPMASI GEREKENLER

 “Bilim insanı Norman Swan, virüsün barındırma ihtimalinin çok yüksek olduğu aşırı derece ter ve rutubetli yerler olan spor salonlarında ve antrenman yerlerinde çalışmamak gerektiğini ifade etmiştir. Özellikle bodrum katında olan antrenman yerleri ve spor salonları bu riski daha da arttırmaktadır. Ayrıca bu yerlerde antrenmana giden kişilerin ellerinde tuttukları ağırlıklarla corona virüsün yayılma riski daha da yükseltmektedir. Bu yüzden ülkemiz, diğer ülkelerde olduğu gibi corona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla başlattığı tedbirlerden “Evde Kal Türkiye” hayati derecede önemlidir. Fakat altını çizerek söylüyorum: Elit sporcuların evde yapmış oldukları antrenmanlar çok verimli değildir. Bir kere ev ortamı spor yapmaya müsait değildir…”

AKTİF VE ELİT DÜZEYDE SPORCULAR

Bu süreçte sporcuların fiziksel olarak yaptığı antrenman yerleri ve spor salonlarının değiştiğini ve antrenmanların gerçekçi koşullarda yapılmadığını bilmeleri gerekir. Bu yüzden geri dönüş ve adaptasyon sürelerinde sporcuların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal boyutlarına da dikkat etmek gerekir. Bu sürecin, sosyal medya üzerinde göstermelik antrenmanlar yaparak bitecek bir süreç olmadığı unutulmamalıdır. Sporcular planlı ve programlı fiziksel ve fizyolojik antrenmanlarla birlikte zihinsel antrenmanlar da yapmalıdır. Bu koronavirüs sürecinde psikolojik sağlamlıkları daha iyi durumdaki sporcuların, olmayanlara göre daha başarılı sonuçlarla elde edeceği unutulmamalıdır. Şayet birden fazla kişi ile antrenman yapılacaksa muhakkak sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve birbirinin eşyalarını (içecek, havlu.. gibi) asla kullanmamalıdır. Sporcular antrenmanda kendilerini aşırı yormamalı, antrenmandan sonra muhakkak dinlenmeye özen göstermelidir. Aksi takdirde vücut direncinin düşmesine yol açarak hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Ayrıca elit sporcuların bu günlerde antrenman programlarına dikkat ettiği kadar beslenme ve uyku düzenine de dikkat etmeleri gerekir…”

SEDANTER BİREYLER NASIL SPOR YAPMALI?

“Virüsün halk sağlığını tehdit ettiği bu günlerde koronavirüsten korumak için evde spor yaparak hem bedenimizi, hem zihnimizi dinç tutabiliriz. Evde spor yapanlara tavsiyem; koşu bandı, mat, pilates direnç lastiği, dambıl (kadınlar için hafif kilolu) gibi spor aletlerini evinizde bulundurmanızda fayda var. Bu spor aletleriyle spor salonlarına girmeden formunuzu koruyabilirsiniz. Sporu, haftada 3 gün, günde 1 saat yapmak gerekir. Bir saatlik egzersiz programı koşu/yürüyüş ile başlanıp ısınma hareketleri ile devam edilerek germe egzersizleriyle tamamlanabilir. Ayrıca sigara kullanmamak, meyve ve sebzelerden açısından yeterli ve dengeli bir beslenme programına sahip olmak, düzenli egzersiz yapmak, ideal kiloyu korumak, yeterli uyumak, ellerinizi sık sık yıkamak, kişisel hijyen kurallarına uymak, stresi en aza indirmeye çalışmak sağlığımızı koruyacak hususlardan birkaçıdır…”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.