BaŞakHaber

Milli Mücadele’nin 101.yılı

19 Mayıs saat 19.19’da evlerden İstiklal Marşı okunacak

Milli Mücadele’nin 101.yılı
259 views
19 Mayıs 2020 - 18:23

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde tüm yurtta kutlanır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu yıl biraz buruk kutlanıyor. Corona virüs nedeniyle bu sene 19 Mayıs evlerde kutlanıyor.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak tarihe geçiyor.

ŞEHİTLERİMİZE MİNNETTARIZ

Bizde BaşakHaber.com Ailesi olarak; “Vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.” diliyoruz.

19 Mayıs saat 19.19’da evlerden İstiklal Marşı okunacak

Başkan Erdoğan, 19 Mayıs saat 19.19’da evlerden İstiklal Marşı okunacağını duyurdu. Başkan Erdoğan 19 Mayıs’ta saat 19.19’da tüm vatandaşları evlerin balkon ve pencerelerinden İstiklal Marşı okumaya davet etti.

19 Mayıs saat 19.19’da herkes balkona

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan’da olduğu gibi bugün 19 Mayıs’ın yıl dönümü nedeniyle saat 19.19’da tüm vatandaşları evlerin balkon ve pencerelerinden İstiklal Marşı okumaya davet etti.

Dün kabine toplantısı’nın ardından açıklama yapan Başkan Erdoğan, yarın 101. yılı kutlanacak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yapılacak kutlamalarla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan, şunları söyledi:

“MİLLETİMİZİ İSTİKLAL MARŞI OKUMAYA DAVET EDİYORUZ”

“Milletimizin, gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bundan 101 yıl önce 19 Mayıs günü Samsun’a ayak basarak ilk adımı atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm askerlerimizi tazimle yadediyorum. Bugün Kars Kağızman’da bir askerimiz şehit oldu. Şehidimize Allah’tan rahmet ailesine başsağlığı diliyorum. Yarın saat 19.19’da tüm statlarımız aydınlatılarak İstiklal Marşı yayını yapılacaktır. Milletimizi evlerinin pencerelerinden İstiklal Marşı’nı okumaya davet ediyoruz.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten Seçme Sözler

Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz. (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.. (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum. (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.