BaŞakHaber

Rıdvan Dilmen’in Cumhurbaşkanı danışmanlığı

Rıdvan Dilmen’in Cumhurbaşkanı danışmanlığı
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
125 views
21 Mayıs 2020 - 10:09

Korona aşağı, Kovid-19 yukarı. Tüm uğraş ve çaba, yatırım ve tedbirler insan sağlığı için. Bu bağlamda, Süper Lig’in oynanıp-oynanmamasına farklı açılardan bakmak, önem taşımakta. UEFA Yönetim Kurulu, yeni koronavirüs (kovid-19) nedeniyle 27 Mayıs’ta yapacağı toplantıyı 17 Haziran’a, EURO 2020’yi ise 2021 yılı Haziran/Temmuz ayına ertelenmişti. Geçtiğimiz hafta yazımızı ‘Futbol varsa, virüs de var’ şeklinde isimlendiriken, asla ve asla kötü niyet beslemeden, tedbirli olunması gerektiğine vurgu yapmak istemiştik. Biz bunları söylerken, Kasımpaşa’dan test sonuçlarının pozitif çıktığı, takım halinde Erzurumspor’a karantina uygulandığı haberleri ardı ardına geldi. Unutmammaız gerekir ki, ‘ama savaş, ama baş keser’, söylenen sözün hiçbir vakit boş olmayacağıdır. Gerektiği yerde önlem, gerektiği kadar ‘feda’. Peki, aksi olsa ne olur? Bu soruyu, uzmanlar bakın nasıl değerlendiriyor!..

TFF VE KULÜPLERİN SORUMLULUĞU 

Galatasaray’ın eski yöneticisi, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ural Aküzün, futboldaki koronavirüs (kovid-19) sürecini hukuksal yönden değerlendirmiş; ‘TFF, maçları oynatacak. Sağlık Bakanlığı, bu konuyu federasyona bıraktı. Burada muhakkak bir Bilim Kurulu kararı olması lazım. Bilim Kurulu, koronavirüsle ilgili ulusal stratejiyi oluşturan, devlet tarafından resmen görevlendirilmiş, bilimsel dayanak oluşturan bir ekip. Futbol ekonomisindeki kırılganlık nedeniyle oynanması isteğini anlıyorum. Bilim Kurulu kararı olmadan federasyon maçları oynatır ve Kovid-19’dan bir sporcu vefat ederse bundan hem federasyon hem de kulüp sorumlu olur…’ Durum bu kadar açık ve net olmasına rağmen, ısrarla ligin oynatılmasıyla ilgili net tarih verilmesini anlamakta zorluk çekenlerdeniz. Sayın Aküzün’ün, sporumuz içerisinde oluşacak ihtilafların çözümü için ‘Milli bir Türk spor tahkim mahkemesi kurulması lazım’ görüşüne katılmamak imkânsız. Madem hukuk devletiyiz, maden futbol başta olmak spor ülke ekonomide önemli pay, Süper Lig takımlarının % 90’ı civarında yabancı futbolculardan oluşuyor. Adı geçen çarkın, hukuksal yönü ihmal edilmemesi. Peki, bu nasıl olacak?..

NEDEN RIDVAN DİLMEN? 

Koronavirüs (kovid-19) salgınından sonra, dünya düzeninin ‘check up’tan geçmesi kaçınılmaz bir hal aldı. Devletin aldığı önlem, vatandaşın bu kurallara riayet göstermesi sayesinde, hayatın normalleşmesi yönünde çabuk yol alınması sağlandı. Tüm bunları söylerken, düşünmekten daha çok, uygulayıcı olmanın etkisinin önemi ortaya çıkıyor. Bakın biz bu satırları yazarken‘Türkiye sağlık turizminde 31 ülkeye kapısını açıyor’ başlıklı haber ajanslarda yer alıyor. Hükümetimizi bir kez daha tebrik etmek gerek. Bu başlık bana, spor turizmini hatırlattı. Bu da demek oluyor ki, her alanda en iyisini düşünüp adım atmak, kalkınma hamlesini başlatmak demek. Bu atılımların yapılabilmesi için, zor vakitte elini taşın altına koyacak isimler lazım. Cumhurbaşkanımızın sporcu bir geçmişine ve tutkusuna sahip olması, ülkemiz için bir şans. Bu şansı iyi değerlendirmek lazım. Bu da ancak, liyakatli insanların Başkanın yanında olmasıyla mümkün. Sporun sevk ve idaresiyle ilgili 15 yıl NBA’de forma giyen eski Milli Basketbolcu Hidayet Türkoğlu ve güreşte uluslararası başarılara imza atmış Hamza Yerlikaya, Cumhurbaşkanımıza spor danışmanlığı yapmakta. Ekonomik, sosyal ve diğer alanlarda, Türk sporunu en fazla meşgul eden futbolun sevk ve idaresinde Başkan Erdoğan’ın yanında Rıdvan Dilmen’in olması, Türk futboluyla ilgili Cumhurbaşkanlığı düzeyinde alınacak kararlara önemli yansımaları olacaktır…  

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.