BaŞakHaber

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk’tan Afrika’nın Ayağa Kalkmasına

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk’tan Afrika’nın Ayağa Kalkmasına
Ali AKTAŞ( aktasali.58@gmail.com )
284 views
29 Mayıs 2020 - 0:18

2019’da Netflix’de yayınlanan ve İngiltere yapımı olan Rüzgarı Dizginleyen Çocuk (The Boy Who Harnessed the Wind) filmi Malavi’de yerel halkın sıkıntılarını izleyicilere aktarıyor. Malavi’de 2000li yıllardaki yaşama ışık tutan filmde izleyici, yaşamın orada ne kadar zor olduğunu görüyor. Önce şiddetli yağışların olması, arkasından da sert kuraklık yaşanması karşısında halkı birer birer yaşadıkları yeri terk etmesine karşı ne halk ne devlet hiçbir sağlıklı çözüm bulamamaktadır. Kıtlık ile yaşam daha da zor olmuş, güneş tüm toprağı çatlatmış ve ekinler telef olmuştur. Kıtlığa karşı ne halkın ne de devletin kesin bir çözümü vardır. Malavili on dört yaşındaki çocuk olan William Kamkwamba’nın bir çözümü vardır ama çözüm için üç şeye ihtiyacı vardır: bırakmak zorunda kaldığı ve içeri alınmadığı okulun kütüphanesinde “Enerjiyi Kullanmak” kitabı, bisiklet dinamosu ile bisiklet ve plastik boru, ailesinin ve arkadaşlarının inancı… Bisiklet dinamosu, plastik boru, bisiklet kafesi, makara, kasnak ile ağaçlardan bir direk yapan William, rüzgardan enerji elde etmiş ve kuyudan suyun toprağa akışını sağlayarak ekilen son toprak mahsullerinin telef olmasını önlemiştir. William’ın TEDX konuşmasında şöyle diyor: “Okulu bıraktıktan sonra, kütüphaneye gittim ve bir kitap okudum: Enerjiyi Kullanmak. Rüzgar gülünü yapmak için oradan bilgi aldım. Denedim ve yaptım.”

Afrika, Türkiye için kıtlıkların, açlıkların, hastalıkların ve açlıktan karnı şişen çocukların bulunduğu kıtadan ibaret olmamalı. Kıtanın yeraltı ve yerüstü kaynakları bizim için basit bir kazan-kazan olmamalı. Oradaki insanlara balık vermeyi bırakmalı ve William’ın yaptığı gibi balık tutmayı öğretmeliyiz. Kıtlık bir gerçek ama son yapılan araştırmalarda ortaya çıkan veriler bize kıtanın altında büyük ve geniş su kaynakları olduğunu göstermesi, tüm olumsuz şartların ortadan kalkmasını sağlanabileceğini gösteriyor. Enerjinin barınma, yiyecek, giyinme ve korunma haklarının arttırılıp refahın arttırılması için kullanılması çok önemlidir. Gerek Batı’nın geçmişinde gerekse şirketlerin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının kullanılmasıyla kazanılan gelirlerde pastadan aslan payının yine şirketlere ve Batı’ya aktarıldığı bir gerçek. Örneğin Gana’da bağımsızlık sonrası yeraltı kaynakları üretimi artarken gelirler düşmüş ve gelirler topluma adil olarak pay edilmemiştir. Bugüne dek gelirin adil olarak paylaşılmamasından dolayı hemen hemen hiçbir Afrika ülkesinin uzun yıllar refah seviyesi artmamıştır.

İlerleyen yıllarda eğer kıtanın tüm enerji kaynakları kıtanın açlık, kıtlık, yoksulluk ve yoksunluğa karşı bilgilerin pratiğe geçirilerek kullanılması ile Afrika’nın çehresi tamamen değişebilir. Kıtanın var olan tüm potansiyeli, Afrikalılar için kullanıldığında hızla kalkınacağı bir gerçek ama en büyük iki engelin aşılması gerekmektir. William Kamkwamba’nın yaşadığı ve aştığı engelleri tüm bir kıta aşmalı: Eğitimsizlik ve umutsuzluk.

1884-85 Berlin Konferansı sonrası kıtanın tamamının sömürgeci devletlerin eline geçmesinden bağımsızlık dönemlerine değin devam eden süreçte tüm kıta tabiri caiz ise yağmalanmış ve bağımsızlıklar kazanıldığında uzun yıllar gelişilmesine mani olunacak sistem geriye bırakılmıştır. Halkların eğitimsiz bırakılması (Obskurantizm) ile suni sınırlarla çatışmaların oluşmasına sebep olunması paralel bir problemdir. Görselde 1885 Berlin Konferansından 1924 senesine değin değişen Afrika’yı görebiliyoruz. 1923’ten 1957 Gana’nın bağımsızlığını kazanması ile başlayan dekolonizasyon (sömürgesizleşme)’dan bugüne dek ise kıta yine yüz değiştirmiştir. Değişen ve bölünen her sınırla, çatışmalar da yaşanmış, tüm bu süre zarfındaysa eğitim toplumun her kesime ulaşamamıştır. Eğer kıta ülkeleri bu iki sorunu -eğitimsizlik ve suni sınırlar- başarıyla aşabilirse ayağa kalkınması kolaylaşacaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.