BaŞakHaber

Tükenmeyelim

Tükenmeyelim
Ali AKTAŞ( aktasali.58@gmail.com )
187 views
10 Temmuz 2020 - 21:48

Türkiye’de sosyal medya aracılıyla ünlü olmuş gençlerin bu ülkeye ve insanlığa katkısı nedir?

Özellikle 2000 neslinin çok sevdiği ve severek takip ettiği fenomenler Türkiye’ye hangi katma değeri veriyor? Onları izleyenler hangi bilgi/birikim/tecrübeleri elde edebiliyor? Bu sorulara mert bir şekilde cevap verebilir miyiz?

Samimi olalım, hiçbir şey kazandırmıyorlar. Türkiye’de şu an toplumun yüzde 50’sinden fazlası aktif internet kullanıcısı durumundadır. Bu kadar büyük bir istatistiğin olduğu mecrada insanları oyalayan bir takım olaylar yaşanıyor. Herkes fikir sahibi ve fikrini beyan edebiliyor. Oysa bilenle bilmeyen bir olur mu? Olmaz diyeceksiniz. Ziya Paşa “İdrâk-i meâli bu, küçük akla gerekmez/ zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez” diyerek güçlü bir anlatım yapmış. Bana düşen samimi olmak çünkü artık herkes bilgi sahibi. Bu yüzden “bilmediğini söyleyenlerle” muhatap oluyorum.

Karikatür var ya” Hanım kupayı kazandık, mobilyalar nerede? – Eve haciz geldi. Kupa nerede?” Halimiz biraz da böyle. Türkiye’de sosyal medya fenomenleri hiçbir şey bilmiyor. Sadece görüntüleri güzel bir grup insan, görüntülerinin güzel olmadığını düşünen takipçilerini oyalıyor. Hayır! Hepsi halbuki çok güzel. Olduğu gibi güzel. Güzel olmayanlar, olmadıkları gibi yaşamaya çalışanlardır. Fenomenlerin bir katkısı olmadığı gibi zararı da var. Onlar fiziki görünüşleri ardında kalarak insanlara dolu olduklarını aksülamel/reaksiyon ettirmeye çalışıyor. Yaralı Yüz filmini izleyenler şu repliği hatırlar: “Yollarda güzeldir ama altlarından kanalizasyon geçer?”

“Sizi seviyorum, sizin sayenizde para kazanıyorum, zaten bunu birlikte başardık” diyenlerden ücretinizi isteyiniz. O zaman fenomenlerin gerçek kişiliklerini göreceksiniz. İnsanlar saatler boyunca oturup Netflix, Youtube ‘da zaman geçiriyor. Niçin mi? Bir hiç uğruna… Kim kazanıyor peki? Fenomenler mi? Hayır, onlardan da fazla kazanan şirketler. Artık oyun tahtasında 8 piyon yok.  Bir çok piyon kademesi var ve şirketler bu piyonlar üzerinden savaşlarını devam ettiriyor. Kendilerinden hiçbir parça kaybetmiyor ve rakipleri de kaybetmeme fırsatı kazanıyor. Çünkü henüz as oyuncuları göremedik. Eşyanın değeri arttıkça insanın değeri sönüyor diyor şair. Tam olarak böyle oluyor. Mal, mülk ve hatta tonla servet bir gülümse ve samimiyet kadar değerli değildir. Fenomenleri izliyoruz ve kaybediyoruz.

Oysa bu yabancı şirketlerin sosyal medya platformlarını kendi lehimize kullanabilirdik. Bilinçlenebilir, farkında olabilirdik. Daha iyi kararlar alabilir ve üreten olabilirdik. Fenomenler reklamlar sayenizde tüketmenizi sağlıyor. Tüketmeyin, tükenmeyin.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.