BaŞakHaber

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ YAPACAK OLANLARA TAVSİYELER

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ YAPACAK OLANLARA TAVSİYELER
Ali AKTAŞ( aktasali.58@gmail.com )
316 views
05 Ağustos 2020 - 2:03

Eğer bir hayaliniz, sevginiz, idealiniz yoksa tercih yapmayın.

Sırf üniversitesi hayatı yaşamış olmak için okullara tercih yapmayın.

Ailenizden uzaklaşmak için tercih yapmayın, kısa bir süre de olsa tatil yapmanız iyi gelecektir.

İlişki yaşamak için üniversiteye gitmeyin, vakit hızla bitecek.

Yazı yazmayı sevmiyorsanız üniversiteye gitmeyin, kalemsiz öğrenim olmaz.

Bir gün öncesinden sınavlara çalışacaksanız gitmeyin, çünkü hiçbir şey öğrenemeyeceksiniz.

Doğru ile yanlışı ayırt edemiyorsanız tercihinizi erteleyin. Önce ayırt edebilme kabiliyetini geliştirin.

Size zevkli gelecek her aktivite derslerde öğrendiklerinizi unutturacaktır, eğlenmeye gitmek için tercih yapmayın.

Kendi yeteneklerinizi keşfedin, neye yatkın olduğunuzı belirleyin, iyi ve kötü yanlarınızı bir deftere yazarak kendinizi tanımaya çalışın. Kötü yanlarınızı iyiye çevirin. Kendini tanımayan tercih yapmasın.

Bahar şenlikleri, öğrencilerin hak ettiği eğlenceler değildir. Ancak ülke müreffeh olursa bu hak yeni bir şenlik anlayışıyla tanınabilir. Bahar şenlikleri yerine bilim şenliklerine gidin, yoksa siz tertip etmek için müracaatta bulunun.

Öğrenci haklarını araştırmadan gitmeyin, size vaat edilen eğitimi sonuna kadar talep edin, yoksa tercih yapmayın.

Başvuru yapacağınız üniversitenin kütüphanesini araştırın. İmkanlarını öğrenin. Kütüphaneye sadece vize-final döneminde gitmekten müstesna olun. Haftanın bir gününü kütüphanede geçirmeyecekseniz tercih yapmayın.

Tercih yapmak istediğiniz alandaki akademik kadroyu araştırın. Alanınızın önde gelen aydın ve hocalarını öğrenin. Hocaların araştırma makalelerine bakın. Yoksa pişman olduğunuzda “tercih yapmasaydım keşke” demeyin.

Gitmek istediğiniz şehirdeki doğal alanları öğrenin. Doğa ile başbaşa kalmaya çalışın. Doğadaki mucizelere tanık olmaya gayret edinin. Beton duvarlar arasında eğitim görerek körelmek istemiyorsanız tercih yapmayın.

İnancınız olsun. Hiçbir şeye inanmamayı tercih ederek üniversite tercihleri de yapmayın. İnançsızlığı seçerek kendinizi buhrana sokmayın.

Eskiler “Eline, diline ve beline sahip ol” demiş. Elinizle kötülüğe bulaşmayın. Dilinizden kötü söz çıkmamasına dikkat edin. Pişman olacağınız davranışlardan sakının. Edebli olarak belinize sahip çıkın. Kendinize veya yakınınıza yapılmasını istemediğiniz bir davranışı, bir başkasına yapmayın. Bu ilahi bir emirdir ayrıca…

Derdiniz olsun. Yoksa üniversiteye gitmeyi düşünmeyin. Dertsiz yürek, hantaldır, atalete sürükler. Hantal ve ataleti üstünüzden atın, yoksa üniversite tercihi yapmayın.

Şehrinizi araştırın. Müze, ören yerleri, kültürel alanları iyi araştırın. Üniversiteye başladığınızda ilk işiniz buraları ziyaret olsun. Sadece üniversite ve kaldığınız ev/yurt arasında zamanını geçirmeyin.

Şehrinizin belediye başkanını, valisini öğrenin. Şehri yönetenlerin aldığı kararlar sizin hayatınızı dolaylı veya doğrudan etkileyecektir. Haklarınızı korumayı veya geliştirmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdir de tercih yapmayın.

Sıkıntısına katlanamayacığınız şehri ve üniversiteyi tercih etmeyin. Kalabalıklığı veya sakinliği iyi araştırın. Tüm sıkıntılara alternatif çözümünüz olsun. Saatlerinizi iyi ayarlayın. Uzun yolculuk yapacağınız bir şehirde toplu taşımada telefonda vakit israf etmeyin, telefon yerine kitapla vakit geçirin (Telefonda e-kitap okumak hariç).

Sakin bir şehirde üniversite tercih edecekseniz kendinizi geliştirmek için vakit harcayın. Bilgisayar ve telefonu yeni şeyler öğrenmek için kullanın. Oyun oynayarak  vaktinizi geçirecekseniz hiç tercihte bulunmayın.

Önünüzdeki 4-5 senelik öğrenim hayatında bir sanat dalıyla meşgul olmaya gayret edinin. Boş zamanlarınızı hobilerinize ayırmayın. Hobileriniz boş zaman bırakmasın.

Zamanı değerlendirmeyi bilmiyorsanız tercih yapmayın. 18-23 yaşları hızla akmaktadır. Zamanınızı israf edecekseniz tercih yapmayın.

Kongre, kurultay, konferans ve sosyal aktivitelere katılım sağlamayacaksanız tercih yapmayın. Sizlere kimi zaman bu tarz programları zorunlu tutucaklardır. Eğer bunu zorunluluk olarak değil de görev olduğunu düşünmeyecekseniz tercih yapmayın.

Alanınız dışında bir ilimle meşgul olmaya çalışın. Multi-disipliner alanları ihmal etmeyin. Sözel alanda okuyacaksanız analitik zekanıza yoğunlaşın. Sayısal alanda iseniz yorum yapma gücünüzü ilerletin. Yok derseniz eğer tercih yapmayın.

İsraf etmenin ne demek olduğunu bilmiyorsanız,

Ahlaksızlığı normal görüyorsanız,

Aklınızı düşünce yerine müzikle meşgul ediyorsanız,

Tatlı dil ile konuşmaya gayret etmiyorsanız;

hiç tercih yaparak vakit kaybetmeyin.

Gidin ve bu alanlarda önce kendinizi geliştirin. Kitap okuyun, Türkçeyi iyi öğrenin. Mümkün ise Osmanlıca öğrenin, imkan yoksa imkan oluşturun. En azından bir yabancı dil öğrenin. Dünyayı doğrudan siz yakip edin. Bilim, kültür, sanat festivallerine katılın. Empati duygunuzu geliştirin. Kendinizde eksik gördüğünüz yanlarınızı geliştirin. İnsanları dinlemeyi öğrenin. Sorgulayın. Size bir haber geldiğinde doğru olup olmadığını araştırın. Araştırmayı sevin. Nefret ettiğiniz şeylerden vazgeçin. Nasıl ki yumurtayı dışardan kırdığınızda hayat son bulur , içerden kırıldığında da hayat başlar ise sizde kendi kabuğunuzu kırın. Kendinizi bilin.

Kimi insanlar kitap gibidir. Her sohbetinde sizi yeni şeyler öğretir. Boşa zaman geçirmemenizi sağlar. Böyle arkadaşlıklar edinin. Yoksa o kişi siz olun. Olamıyorsanız üniversite tercihinde bulunmayın.

Eskilerin tecrübelerinden istifade edin. Tecrübelere kulak tıkamayın. Nasihatler size açık denizde yol verecektir, o rüzgarı kesmeyin. Üniversiteye başladığınız gün ile diplomayı aldığınız gün aynı insan olmayın, değişin ve gelişin. Fuzuli ne demiş:

“Mey gider sâki kalır

 her renk solar haki kalır

 ilim insanın cehlini alsa da

 hamurunda varsa eşeklik bâki kalır”

Kendi hamurunuzu, kendiniz yoğurun ve kendinizi değiştirin. Dünyada milyarlarca candan bir can olduğunuzu unutmayın. Farklılıklarınızı ortadan kaldırarak herkes gibi olmayın. Farklılıklara saygı duyarak herkesi olduğu gibi kabul edin.

Arkadaşlarınızı iyi seçin. Sırf size sınav dönemi notlarını versin diye arkadaşlıklar kurmayın. Paylaşmayı öğrenin, bildiklerinizi kendinize saklamayın. Tebessüm etmeyi ihmal etmeyin. Küfür ediyorsanız küfür etmeyi terk edin. Aksi takdirde insanlar sizden uzak duracak ve yanınızda kendiniz gibi insanlar bularak olduğunuz gibi kalacaksınız. Bu paragraftakiler sizi diğerlerinden uzaklaştıracaktır. Zira küfür, kitap okumayanların dağarcığıdır.

Hayret ve merak duygunuzun törpülmesine izin vermeyin. Bu iki duyguyu daima canlı tutun. Olumsuz insanlarla çok samimi olmayın, imkan varsa olumsuz insanlarla olumlu iletişim kurmaya çalışarak olumsuz düşünceleri çevrenizden uzaklaştırın.

Özgeçmişinizde göstermek için işinize yaramayacak sertifika programlarına gitmeyin. Vaktinizin daha verimli olmasını sağlayacak işlerle ilgilenin.

Uykuyu alışkanlık haline getirmeyin. Günü uyuyarak öldürmeyin. Geceyi de uyanık kalarak israf etmeyin. Horozlardan önce uyanmayı alışkanlık haline getirin. Horozların, kendisinden daha akıllı hale getireceklerden olacaksanız tercih yapmayın.

Sosyal, kültürel, sportif ve akademik faaliyetlerle ilgilenin. Öğrenci topluluklarında görev alarak gönüllülük bilincini kendinizde oluşturun. Toplum yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından uzak durmayın. Çünkü buralarda kendinizi daha iyi geliştirme ve öğrenme imkanı bulabilirsiniz.

Nerede olursanız olun, kimle muhatap olursanız olun asla yalan söylemeyin. Yalan korkakların işidir. Dürüst olursanız sizi severler. Kopya ile lisans hayatınızı heba etmeyin.

Çevrenizde gördüğünüz aksaklıkları ilgili makamlara bildirerek duyarlı olun.

ALİ AKTAŞ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.