BaŞakHaber

MAVİ VATAN’DA KARARLI DURUŞUMUZ SÜRECEK

Radyo Başakşehir’de Murat Çiçek ile Gündem programına konuk olan Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, Suriye ve Irak’ta olduğu gibi, Mavi Vatan mücadelesinde de Türkiye’nin kararlı duruşunun süreceğini söyledi.

MAVİ VATAN’DA KARARLI DURUŞUMUZ SÜRECEK
129 views
25 Eylül 2020 - 16:49

Radyo Başakşehir’de her çarşamba canlı olarak yayınlanan Murat Çiçek ile Gündem programının bu haftaki konukları, Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan oldu. Hilal Kaplan, Türkiye’nin dış politika atağını ve ayrıntılarını anlatırken, Yıldırım ise Türkiye’nin uzay macerasını masaya yatırdı.

“Türkiye kendi sınırlarını koruyor”

15 Temmuz’dan sonraki dış politika atağının ordunun caydırıcı gücüyle birlikte ilerletildiğine dikkat çeken Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, “Öncelikle Suriye ve Irak’ta, kara sınırlarımızı terörden arındırdık. Gerilim artsa bile geri adım atmamak ve bunun karşılığını almak gibi bir sonuç elde etmiştik. Şimdi Mavi Vatan mücadelesinde de aynısı söz konusu.  Kararlı duruşumuz sürecek; Türkiye’nin kendi sınırlarını koruma hakkına dayanarak.” dedi.

Dış politika üzerinden muhalefet eleştirisi

“Fransa ve Yunanistan bize parmak sallıyor” diyen muhalefetin yalnız kaldık ağlayışlarını anlayamadığını söyleyen Kaplan, “Son yıllarda dış politikada haklı olduğumuz meselelerde geri adım atmamamız, artık Türkiye’ye direktif verilen ülke kategorisini aştığımızın göstergesidir. Barış Pınarı Harekâtı sırasında Almanya silah ambargosuyla tehdit etti ama Türkiye’nin kararlı duruşuna tamamen karşı çıkacak kararlılığı da kendilerinde bulamadılar. Türkiye’nin sahada ve masadaki gücü olmasa çoktan geri adım attırırlardı. Akdeniz sularındaki egemenlik hakları torunlarımızı da ilgilendirecek. Bu mücadelenin kendisi asla hamasi bir mücadele değil. On yıllardır peşinden gitmemiz gerekirken o gücü bulamadığımız bir mücadele” diye konuştu.

“Uzayda olmak zorundayız”

Programın ikinci kısmında konuk olan Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye’nin uzay macerasını anlattı. Türkiye’nin uydu teknolojisinde önemli adımlar attığını belirten Yıldırım, “Üç haberleşme uydumuz var. Üç tane de gözlem uydusu var. 5A uydumuzun kasım ayında atılacağını Bakanımız müjdelemişti. TÜRKSAT 5B 2021 ilk çeyrekte planlanıyor. TÜRKSAT 6A ise 2022’de. TÜRKSAT 6A’yı, ilk defa yüzde altmışa varan bir yerlilik oranıyla imal ediyoruz. Fırlatma hizmetini yine dışarıdan hizmet alarak gerçekleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Şu anda bir dizi uzay programı hazırlandığına işaret eden Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “ Biz uzayda olmak zorundayız. Türkiye, kendi menfaatleri açısından savunma sanayine büyük yatırımlar yaptı. Bütün bu silah sistemleri, uzay sistemleri olmadan yarım kalır. Savunma sistemlerinden de maksimum verimi almak için uzay sistemlerine hız vermemiz gerekiyor. Pahalı, zor ve büyük riskler barındıran bir alan uzay. Devletin desteği ile bir yere kadar olur. Ajans olarak en önemli işlerimizden biri uzay sanayi ekosistemini devreye sokmak. Fakat bu, süreç gerektiren bir durum. Biz de sağlam adımlar atmaya çalışıyoruz.  Altyapı ne kadar sağlamsa üzerindeki bina da o kadar sağlam olur.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.