BaŞakHaber

TOPRAĞIN NEFESİ

TOPRAĞIN NEFESİ
Ali AKTAŞ( aktasali.58@gmail.com )
240 views
16 Ocak 2021 - 22:06

Bir yazar, aydın, düşünür topluma ayna olmalıdır. Olanı biteni, güzel bir dil ile kırmadan dökmeden anlatarak ayna olmalıdır. Odaklanmış dikkatin (dikkat süresinin) 8 saniye olduğu bir zamanda pür-dikkat bu yazıya ilginizi çekmek için, topluma ayna olmayı bir vazife addediyorum. Başarır mıyım yoksa başaramaz mıyım, siz karar vereceksiniz.

Türkiye’de her sene 26 milyon ton gıda israf ediliyor. Maddi karşılığı ise 214 milyar lira. Bu kadar israf ile 10 milyon nüfusluk refaha erer ve her gün 5 milyon insanın karnı doyabilir.

Meyve ve sebzelerin 4’te 1’i çöpe gidiyor. Hâlbuki meyve ve sebze çöp bile olamaz, artıkları aksine gübre, tohum, filiz, fidan ve hayat olur. Bir tohumdan neşet eden bir ağaç insana sıcakta gölge olur, yağmura vesile olur, havayı temizler, su ihtiyacını karşılar, karıncalar börtü böcekler beslenir, ağaçtan çıkan meyveden hem insanlar hem hayvanlar beslenebilir. Meyve ve sebzelerin hiçbir zararı yoktur ama adil paylaşımı bilmeyen, kapitalist/liberalist para babaları yüzünden şuurlu tarım yapılmıyor. Öte yandan şuurlu üretim olmaması şuurlu tüketim yapılamadığı için israf ediliyor. Devlet ve toplum olarak bu israfı önlemek için hareket etmeliyiz. Çünkü gelecek de israf ettiğimiz yiyecekleri arayabilir ve pişman olabiliriz.

Karnınız doyup hazzınızı/ nefsinizi tatmin ettikten sonra çöpe attığımız yiyecekler zemini betondan çöplüklere gidiyor. Yine insan eliyle yapılan betondan insanın/tohumun/hayatın/nebatatın (bitkilerin) ile hayvanların toprakla irtibatı kesiliyor. Toprağı bilmeyen, çamuru kir gören, elini toprağa değmeyen, yağmur sonrası toprağın kokusu alamayan insanlar var. Uzakta değil, burada, yanı başımızda! Büyüklerimiz, dedelerimiz, ninelerimiz, topraktan biten ağaçtan ağaç evde veya kerpiç evde yaşamıştı oysa. Bilimsel araştırmalar (şayet dayanıklı ve bakımlı ise) ağaç ve kerpiç evlerin daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Belki de toprakla irtibat kesildiği için israfı fark etmiyoruz.

Acı bir gerçektir ki her sene gıda israfı olan 26 milyon ton gıda var. Sadece gıda israfının maddi karşılığı 214 milyar Türk lirası yani 28.902.925.600,00 (ortalama 29 Milyar) ABD dolarıdır. Yıllık doğalgaza ödenen para ise 13 milyar dolar.

TOGG için planlanan yatırım maliyeti ise 3.4 milyar dolar. Geçen sene sadece gıdadan tasarruf edilseydi 9 tane daha TOGG fabrikası yatırımı planlanabilirdi.

Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin maliyeti 20 milyar dolarken sadece israfta 20 milyar doları da geçiyoruz.

Önümüzde yeni bir yıl, yeni umutlar var. Geçen senelerde yapılan bu hatadan ders alınarak israfın önüne geçilmelidir. Çünkü çöpe giden para, bir ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası olsaydı:
Afrika’daki 36 ülkeyi,
Asya’da 12 ülkeyi,
Güney Amerika’da 11 ülkeyi ,
Avrupa kıtasında ise 7 ülkeyi geride bırakacaktı.

Nefsimize, büyüklerimizin nasihatleri zor gelse de bu nasihatlere de ihtiyacımız var. Çünkü ihtiyar bir insanın yaşam tecrübesine ancak onu sabırla dinleyerek erişebiliriz. Bu ise hazinelerin en güzellerinden birisidir. Tarih de bir nevi nasihat ve tecrübe ilmidir. Bu ilmin bir vasfı da geçmiştekilerin hatalarını bize öğretmesidir. Öğrendiğimiz hatalar ile hata yapma lüksümüz azalır ve isabetli kararlar alabiliriz.

Azıcık araştırma yaparak doğrulara erişebilme imkânı olan bir zamandayız. Eskiler “imkân, bir lütuftur” demiş. Eğer bu imkânı doğru olanı araştırmak yerine bize bir fayda sağlamayan sosyal medya sitelerinde, manasız dizi ve filmler de geçirirsek zamanı da israf etmiş oluruz. Zamanımız bir imkân ise bu imkanı bize ve cümle insanlığa faydalı olacak şekilde geçirmek gerekmez mi? Cümle insanlığa evet.

Bugün Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntılar herkesin malumudur. Tasarruf elimizde iken israfı tercih etmeyelim.

ALİ AKTAŞ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.