BaŞakHaber

Hastalığa karşı koyma ve kaliteli yaşam için neden spor?

Hastalığa karşı koyma ve kaliteli yaşam için neden spor?
Ahmet GÜLÜMSEYEN
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
30 views
01 Şubat 2021 - 2:18
46/ 100

İnsan sağlığının önemine vurgu yapıldığı dönemlerde alınması gereken tedbirler kadar, hareket ve egzersizde önem taşımaktadır. Korona virüse karşı devlet düzeyinde alınan en üst düzey tedbirler ön plana çıkarken, vatandaş olarak bizlerin bu tedbirlere riayet göstermenin yanı sıra, yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımız var. Örneğin vücudumuzun direncini nasıl artırır, kaliteli bir yaşamın kapısını nasıl aralarız. Her seferinde olduğu gibi bu hususta da, bilirkişi düzeyinde değerli dostlarımızın kapısını çaldık. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Said Erzeybek hocamız, kamuoyunun da merak ettiği soruların karşılığını bizlerle paylaştı; 

HAREKETLİLİK SAĞLIK DEMEK

“Hareketlilik bize iyi bir sağlık kazandırır. Yani kalp, solunum, dolaşım sistemimize katkı yapar. Kaslarımız kuvvetli olduğunda, bir dirence karşı koyabiliriz. Günlük aktivitelerimizi gerçekleştirirken iyi bir kas kitlemiz varsa, mesela bakkala gitme, merdiven çıkabilme, pazara gitme, bir şeyi kaldırıp indirmede vücuda direnç kazandırmış oluruz. En büyük katkılardan bir tanesi bu. Bir diğeri de esneklik. İyi bir esnek yapıya sahipsek, sakatlanma ve yaralanma olasılıklarından kurtulmuş oluruz…” 

PANDEMİ DÖNEMİ VE HER DAİM HAREKET

“Hareketlilik kuvveti artıran bir durum. Kuvvet deyince de, en basit tanımıyla bir dirence karşı koyabilme yeteneğidir. Dolayısıyla bizim günlük hayattaki ihtiyaçlarımız var. Vücudumuzun, bir şeyi kaldırma, tutma, hareket ettirmesi için kuvvete ihtiyacı var, bir direnç üretmemiz gerekiyor. Hareketlilik bu anlamda çok önemli. Günlük yapmamız gereken hareketler esasen hayatımızla alakalı. Pandemi süresince özellikle hareketsizliği ortadan kaldırıp, genel kas kuvvetimizi bir nebze olsun kuvvetlendirip, metabolizmamızı harekete geçirebilirsek sağlığımıza ilişkin kalp, dolaşım ve solunum sitemimizi artırmış oluruz…”

EV ORTAMINDA NASIL BİR EGZERSİZ? 

“Ev ortamı, dışarıdaki egzersize göre daha kısıtlı bir ortam olmasına rağmen, insanların evde yapabilecekleri temel egzersizler var. En azından evde olduğu yerde yürüme yapılabilir. Sandalyeye oturup kalkma, eline bir şişe alıp, kollarını büküp gerebilir. Yine su şişesini eline alıp, omuz hizasından kaldırıp indirebilir. Kollarını yana hareket ettirebilir. Koltukta veya sandalyede dizlerini büküp kaldırabilir. Ayakta parmak ucunda yükselip inebilir. Temel olarak vücudumuzun 600 küsur kas grubu var. Her birisini çalıştıramayabiliriz ama temelde bu hareketleri yaparak günlük hareketliliğimizi yerine getirmiş olabiliriz…”  

DESTEK ALMAK ÖNEMLİ

“Sporun direnci artırdığı, metabolizmamızı kuvvetlendirdiğini biliyoruz. İyi bir beslenmeyle birleştirildiğinde, hastalıklara karşı direnç kazandırıyor. O nedenle sağlıklı yaşam için fiziksel aktivite önemli. Tabii ki, yapılan hareketin insanın iskelet kas ve eklem yapısına uygun olması lazım. Bu konuda iyi eğitim almış birçok değerli eğitmenler var. Bunlardan bilgi edinebilir internet ve Youtube’da birçok program var. Kişi kendi egzersizini seçemiyor, kendi egzersiz planlamışını oluşturamıyorsa, bu konuda uzman profesyonel destek almalarını öneriyorum…”

HASTALIK SONRASI EGZERSİZ

“Hastalığa yakalanan kişinin hekimiyle ortak bir program hazırlamalı. Hastalık; akciğer ve kalp gibi organlarda bir kalıcı veya işlevsel bozukluğa sebebiyet vermiş mi? Egzersiz seviyesini belirlerken, planlama yapılırken mutlaka hekimle ortak çalışmak lazım. Normal bir süreç değil çünkü. Bir hastalık geçirmiş veya hastalık evresinde hekimle birlikte çalışma, egzersiz oluşturma daha sağlıklı olacaktır. Hastalığın bir an önce bertaraf olması temennisiyle. Unutulmamalı ki, spor hayatımızın bir parçası olmalı…”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.