BaŞakHaber

BAŞAKŞEHİR’DE TOPLUM PSİKOLOJİSİNİN GÜVENCESİ: İPAM

Başakşehir Belediyesi, Kovid-19 salgınında ilçe sakinlerine İbn Haldun Üniversitesi Psikoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İPAM) ile psikolojik destek imkânı sunuyor. Merkezde çözüm odaklı destek çalışmaları yaptıklarını belirten İPAM Müdürü Klinik Psikolog Burcu Uysal, “Psikologlar Günü’nde bizi unutmayan sevgili Başakşehir Belediye Başkanımız Yasin Kartoğlu’na teşekkür ediyoruz” dedi.

BAŞAKŞEHİR’DE TOPLUM PSİKOLOJİSİNİN GÜVENCESİ: İPAM
107 views
10 Mayıs 2021 - 19:31

Başakşehir Belediyesi, 10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü çerçevesinde İbn Haldun Üniversitesi Psikoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İPAM) çalışmalarını ele aldı. 2018 yılından bu yana faaliyet gösteren merkez, bugüne kadar 3 bin 534 eğitim, 8 bin 478 terapi seansı olmak üzere psikoloji alanında 12 bin 211 önemli hizmete imza attı. Başakşehir 1. Etap Hayrettin Atmaca Camii alt katında hizmet veren merkez, ruh sağlığı alanında destek almak isteyen Başakşehirlililere kolaylık sağlıyor.

“Pek çok kesime hizmet veriyoruz”

Çalışmalar hakkında bilgi veren İPAM Müdürü Klinik Psikolog Burcu Uysal, “Merkezimiz, kurulduğu günden bu yana farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. Psikoterapi alanında farklı kesimlere hizmet veriyoruz. Bireysel, çocuk-ergen, çift, aile ve oyun terapisi gibi çalışmaların yanı sıra psikolojik ölçme ve değerlendirmeler de yapıyoruz. Eğitimlerimizi ise İPAM YouTube kanalı üzerinden sürdürüyoruz“dedi.

Psikologlar Günü’nde unutulmadıkları için mutlu olduklarını ifade eden Uysal, “Belediye Başkanımız Sayın Yasin Kartoğlu’na teşekkür ediyoruz. Başkanımız ve belediyemizin destekleriyle İPAM olarak çok daha indirimli fiyatlarla hizmet vermek de bizim için bir sevinç kaynağı.” diye konuştu.

“Çözüm üretmeye çalışıyoruz”

Kovid-19 salgınının bazı psikolojik sorunları tetiklediğine dikkat çeken Uysal,  “Bozulan rutinler, sevdiklerimizle bir araya gelememek ve toplumsal zorluklar nedeniyle stresimiz artıyor ya da var olan bazı ruhsal sorunlar yeniden ortaya çıkıyor. Psikologlar olarak stresi artan, önceki psikolojik sorunları tetiklenen bireylere birtakım çözüm yolları geliştirmeye çalışıyoruz. Bazen ailesel anlamda sorunlar olabiliyor. Bu süreçte 7-24 bir arada vakit geçirmeye alışık olmayınca iletişim problemleri ortaya çıkabiliyor. Kapanma olduğu için insanların yüz yüze terapiye gelme imkânı azaldı. Biz de çevrimiçi seanslar düzenlemeye başladık” şeklinde konuştu.

“Büyük bir kadroyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

İPAM’ın psikososyal destek faaliyetlerinin de olduğunu aktaran Uysal, “Doğal afet gibi destek gereken olaylarda STK’larla iş birliği halinde faaliyetler gerçekleştirildi. 2019 Elazığ depreminden sonra depremzedelere psikolojik ilk yardım adına 3 hafta boyunca hizmet verdik. Yine Başakşehir Belediyesi Çağrı Merkezi’nde çalışanlara streslerini azaltmaya yönelik bir çalışmamız oldu. İPAM diğer merkezlere göre geniş bir kadroyla hizmet veriyor. Akademisyenlerin yanı sıra uzman psikologlarla beraber 52 ruh sağlığı çalışanımız var. 4 idari personelimizle de beraber büyük bir kadroyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.