BaŞakHaber

BAŞAKŞEHİR’DE DOĞAYA DOKUNAN SİHİRLİ ELLER UNUTULMADI

Başakşehir Belediyesi, estetik dokunuşlarıyla yeşil alanlara daha fazla renk katan peyzaj mimarlarını 13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarları Günü’nde unutmadı. Yaptıkları çalışmaları anlatan Park ve Bahçeler Müdürlüğü peyzaj Mimarı Nuray Çakar, “Başakşehir’de yeşil doğanın sürdürülebilirliğini sağlamayı ilke edinerek çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

BAŞAKŞEHİR’DE DOĞAYA DOKUNAN SİHİRLİ ELLER UNUTULMADI
115 views
13 Mayıs 2021 - 21:56

İstanbul’un en yeşil ilçelerinden biri olan Başakşehir’i estetik dokunuşlarıyla daha da güzel hale getiren Başakşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde görevli peyzaj mimarları, 13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü kapsamında çalışmalarını anlattı. Peyzaj mimarlarından Nuray Çakar,“Peyzajı, ilk bakışta çevremizde gördüğümüz doğal ve kültürel elemanların kompozisyonu şeklinde tanımlayabiliriz. Peyzaj mimarlığı ise doğayı şehre entegre eden ve yapısal donatılarla onu kullanılabilir hale getiren bir meslek grubudur.” şeklinde konuştu.

“Kenti doğayla birleştiriyoruz”

Günümüzde hızla artan nüfus ve kentleşmenin insanı doğadan uzaklaştırdığına dikkat çeken peyzaj mimarı Nuray Çakar, “Bunun sonucunda, stresli şehir hayatı ile betonlaşmış kent dokusundan uzaklaşarak sağlıklı bir yaşam sürme ve doğaya yönelme fikri önem kazanmıştır. Bu noktada bahsedilen olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına peyzaj mimarları olarak devreye biz giriyoruz.” dedi.

Daha yeşil Başakşehir için çalışıyorlar

Başakşehir’de yeşili korumak ve sürdürebilir hale getirmek için canla başla çalıştıklarını ifade eden Çakar, “Bizler Başakşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde görevli peyzaj mimarları olarak ilçemizdeki park ve yeşil alanlarda periyodik bakım çalışmaları ile uygun olan noktalarda çevre düzenleme çalışmaları yapıyoruz. Kişi başına düşen 21 metrekare yeşil alana sahip ilçemizde yeşil doğanın sürdürülebilirliğini sağlamayı ilke edinerek çalışmalarımıza devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Böyle bir günde hatırlandıklarından dolayı Başkan Yasin Kartoğlu’na teşekkürlerini ileten Çakar, meslektaşlarının da gününü kutladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.