BaŞakHaber

BİR NARSİSTE MARUZ KALMAK 1.BÖLÜM

BİR NARSİSTE MARUZ KALMAK 1.BÖLÜM
Canan İSSİYIL( canan0871@gmail.com )
Canan İssiyil Kimdir? Sosyolog /Aile Danışmanı/Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi/Eğitim Öğrenci Koçu Arel Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programından sonra İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirmiştir. Biruni Üniversitesi Aile Danışmanlığı Sertifika Programını tamamlayan İssiyil Psikoterapi eğitimlerini sürdürmektedir. Umut ve Temas Odaklı Evlilik Terapisi Kısa Süreli Çözüm Odaklı Psikoterapi Kişilik Bozuklukları Psikoterapisi Masal Terapisi Uygulayıcısıdır. SERTİFİKASYON: Enneagram (Mizaca Göre Kişilik Tipleri) Uzmanlığı Bilgi Üniversitesi Icf Onaylı Eğitim Ve Öğrenci Koçluğu MMPI Kişilik Testi Uygulayıcısı Objektif Çocuk Zekâ Değerlendirme Testleri Uygulayıcılığı Yönetim ve Organizasyon Etkili İletişim ve Beden Dili 360 Derece Performans Değerlendirme Eğitimi gibi pek çok sertifikaya sahiptir Canan İssiyil çeşitli kurumlarda seminerler vermiş ve vermeye devam etmektedir. Aile içi çatışmalar ve çözüm yolları, ergen - ebeveyn problemleri, öfke problemleri, zaman yönetimi, iletişim ve motivasyon, öğrenci odaklı ders çalışma yöntemleri, Ennagram (mizaca göre kişilik tipleri) uygulamalarına yönelik iş kariyer eğitim program ve seminerleri gibi pek çok alanda danışmanlık ve eğitim hizmeti vermektedir.
213 views
06 Haziran 2021 - 18:41

Hepimiz içimizde yaralı çocuklar taşıyoruz. Olmadığını söyleyen henüz yüzleşmeye hazır değildir, ya da farkındalık zamanı gelmemiştir. Zaten durduk yerde acaba nerde yaralanmışımdır diye oturup düşünmeyiz. Biri ya da bir durum yıllardır öylece duran çocukluk yaralarına dokunana kadar varlığını hissetmeyiz bile. Yaşamda karşılaştığımız kişiler ya da durumlar tekamülümüze hizmet eder. Öyle zaman olur ki bunlar neden hep benim başıma geliyor neden hep talihsizlikler beni bulur niye hep aynı tip insanları hayatıma çekiyorum diye sorarsınız. Zeytin ezilmeden zeytinyağı olmaz azizim. Başımıza gelen her olumsuzluk aslında birer hediyedir. Görmeniz gerekeni görüp öğrenmeniz gerekeni öğrendiğinizde ders biter ve tekrar aynı sınava girmezsiniz. Döngüden çıkmak için cesaretle, kendinizle ve yaşadıklarınızla yüzleşmeniz gerekir. Bu gün siz değerli okurlarla asıl paylaşmak istediğim konu, bizi yaşamda tökezleten taşlardan belki de en önemlisi olan ve ne yazık ki tedavisi pek de mümkün olmayan Narsistlik Kişilik Bozukluğu. Hayatınızın herhangi bir zamanında karşılaştığınız narsist ile birde evliyseniz  hayatınız bi tık daha zor demektir. Bir çok kişilik bozukluğundan en yaygın olarak karşılaştığımız ve hepimizin kolayca etiketleyebildiği narsistik yapı ile ilgili bilmeniz gerekenleri deneyimlerimden yola çıkarak bir kaç bölümde paylaşmak istedim. Neden dediğiniz pek çok sorunun cevabını bulabileceğiniz yazının fayda sağlaması dileğiyle haydi başlayalım…

Farkında olmadan iş, eş, arkadaşlık ilişkilerinizde sürekli olarak bir narsistle sınanıyor olabilirsiniz. Kronik bir döngü içinde olduğunuzu hissediyor ancak içinden çıkamıyorsanız mutlaka uzman desteği almalısınız. Narsistik yapıyı tanıyıp fark etmek kendinizi korumak ve tekrar aynı tuzağa düşmemek adına oldukça gerekli. Bir narsist ile deneyim yaşayan başka bir narsisti kilometrelerce öteden tanır ve bir daha asla alanına girmesine izin vermez.

Tek bir makaleye sığamayacak kadar detay içerdiğini yazarken fark ettiğim için yazıyı bölümlere ayırma gereği duydum.

Bir narsisti nasıl tanırsınız?

Onu değiştirmeye çalışmak  fayda verir mi?

Narsistin pençesinden kurtulmak için neler yapabilirsiniz ?

gibi pek çok sorunun cevabını bu yazı dizisinde bulabilirsiniz

Daha önce bir narsiste denk gelmediyseniz ilişki içinde olmadan narsisti farketmeniz mümkün değildir. Fark ettiğinizde ise çoktan onun ağına düşmüşsünüzdür. Narsist avcı sense bir kurbansındır. Kurtulma şansın olmasına rağmen neden olduğunu bilmeden ilişki içinde kalmayı sürdürürsün.

İşte narsisti tanımana yardımcı olabilecek bir kaç ipucu:

-Narsist empati kurmaz kendini herkesten herşeyden üstün görür ve onun hayatta herşeye hakkı vardır.

-Kendini o kadar özel hisseder ki öteki insanları umursamaz.

-Olumlu dahi olsa asla eleştri kabul etmez bunu kendi kişiliğine  saldırı olarak algılar.

-Kendini o kadar üstün görür ki bir diğerini aşağıya çekerek yükselmeyi hedefler amacı onun üstüne basarak yücelmektir.

-Seni daima suçlu hissettirir kendine ben ne yaptım diye sormaktan yorulursun

-İkili ilişkilerde hep kendinden bahseder kendinden bahsedilmesini ister bitek onun derdi sıkıntısı vardır diğerinin yaşantısının bir önemi yoktur çoğu zaman dinler gibi yapar ama sizi duymaz.

-Tek odağı kendidir

-Aile içinde işyerinde ya da bir grup içerisinde yıldız gibi parlayamıyorsa ortalığı karıştırabilir kişileri birbirine düşürmek için manüplatif yollar deneyebilir

-Yaşadığı sorunlara  çözüm bulmadığı gibi partnerinin onu yargılamasını yada hakkını savunmasını  kendi benliğine saldırı olarak algılar ve sinsice intikam alma anını kollar.

-Narsist o kadar büyüklenmecidir ki ben hata yapamam bu imkânsız diye düşünerek yakın ilişkide olduğu kişiyi suçlar.

-Başkalarının açıklarını kollar daima kendine pay çıkarır

Narsisti düzeltmeye çalıştıkça seni aşağıya çeker asla başaramazsın. Enerjini emer posanı bırakır savaşmak sadece ekstra yorar. Bir narsist ile yakın ilişkide olmak ya sizi dipsiz bir kuyaya çeker ve orda bırakır yada kuyudan çıkar yaralarınızı kapatıp yıkıla döküle de olsa yolunuza devam edersiniz. Kişilik bozuklukları bir çok evliliğin bitiş nedenleri arasındadır ancak çoğu zaman eşler gerçek sebebin bu olduğunu düşünmezler. Narsist kişi kolay kolay durumunu kabul etmediği gibi çoğunlukla  partnerini yada eşini  hasta olan sensin diyerek suçalayabilir..Bu yüzden narsistik kişilik bozukluğunun  tedavisi neredeyse imkansızdır. Çünkü o asla hasta olduğunu kabul etmez tedaviye alınanlar ise narsist ile yakın ilişkide olan yada ilişkisini bitirmiş kişilerdir. Doktora hastanın hasta ettikleri gelir sözü aslında tamda bunu anlatır

Narsistik yapı çoğunlukla erkeklerde görülmesine rağmen kadınlarda da görülür. Kimi zaman başka kişilik bozuklukları da eşlik edebilir. İşte o zaman işler daha da  karışıp iyice çıkmaza girebilir.

Narsistler başarılı popüler insanlar olabilir yüksek seviyelere gelebilir empati yeteneği olmayan narsist vicdan merhamet muhasebesi olmadığı için başkasının üstüne basarak yükselişini sürdürür. Hırs kontrolü olmayan  narsist kendinden başkasını düşünmediğinden çevresindeki herkesi amaçları uğruna kullanabilir. Her narsist kişilk bozukluğu düzleminde olmayabilir ancak o yolda ilerlemiyi sürdürür.

Bir sonraki yazıda Stockholm Sendromu yani celladına aşık olmak nedir anlattığımda yakın ilişkilerdeki tuzakları çok daha iyi görüyor olacaksınız.

Keyifli okumalar…

Sevgiyle sevgide kalın

CANAN İSSİYİL
SOSYOLOG/AİLE DANIŞMANI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.