BaŞakHaber

Babam, benim “dik duruşum”

Babam, benim “dik duruşum”
Fatih KILIÇARSLAN( fkilicarslan34@gmail.com )
147 views
20 Haziran 2021 - 21:40

Yine babalar bir babalar gününü geride bırak. İster anne ister babalar bir gün değil ömür boyu sevilmeyi ve sayılmayı hak ediyorlar. Bir güne sığmayacak kadar hayatımızda değerlere sahipler. Babam yıllar önce rahmetli olduğu için gününü kutlayamadım. Ama çocuklarım, babalar günümü kutladılar. Baba, çocuğun gelişiminde önemli bir yere sahip. Çocuğun kişilik, duygusal ve sosyal gelişiminde sağlıklı model olma sorumluluğu var.

Baba-çocuk ilişkisi

Çocuk korunmaya, ilgiye ve sevgiye muhtaç bir varlık olarak ilk dönemden itibaren babasının davranış ve tutumlarını taklit eder. Çocuğun kişiliği, doğrudan babanın çocuğu ile karşılıklı kurduğu ilişkiden oluşur. Bir çocuğa babası nasıl davranırsa, çocuk da diğer kişilere karşı öyle davranır. Önce karakterin, daha sonra kişiliğin oluşmasında baba, çocuk etkileşiminde sevgi ve disiplin temel rol oynar. Çocuk davranışlarıyla çoğu kez babasının davranış özelliklerini yansıtır. Karakteri oluşturan en önemli yol çocuğun davranış gelişimini desteklemek, kendi bağımsız karar alma becerisini ve aldığı kararları yerine getirebilmesini öğretmektir.

Sağlam duygusal temeller üzerine kurulan baba çocuk ilişkisinde yetişen çocuklar, hayatın beraberinde getirdiği sorunlarla baş etmeye hazırlanmış demektir. Çocuğun kişiliği zamanla olgunlaşır, kişiliğin gelişiminde babanın rolü büyüktür.

Babanın rolü ve önemi

Sizlere geçen yıl babalar gününde kızımın, bana hitaben yazdığı özel kutlama mektubunu paylaşmak istiyorum.

Kızım mektubunda; “Baba ne kadar sağlamsa kızı o kadar dik durur. Baba ne kadar gülerse kızı o kadar hayat saçar. Babam benim dik duruşumun, insanlığımın, vicdanımın, soyadımın ve gülen yüzümün en büyük sebebi. Birçok seçeneğim de olsaydı, kırık dökük başımı sokacak bir çatı altında kupkuru ekmekle kalacağımı da bilseydim yine de senin kızın olmayı seçerdim. Malmış, mülkmüş, şöhretmiş, havaymış hepsinin yalan olduğunu senden öğrendim. Sırf kendi ayaklarım üzerinde durabilmem için gerektiğinde beni nasıl özgürce bıraka bildiysen yaptığım hatalardan sonra tam tersine bana sıkıca sarılmayı da ihmal etmedin. Ben sadece doğduğun gün değil nefes alıp verdiğim her an senin kızın olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Birlikte sağlıklı, huzurlu nice yaşlara, Allah seni başımızdan eksik etmesin” diyerek babalar gününün en anlamlı hediyesini bana vermişti.

Çocukların yetiştirilmesinde annelerin ön planda olması gerektiği düşünülse de sağlıklı çocukların yetişmesinde babaların da en az anneler kadar önemli rol oynadığı ortaya koyan bir mektup.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.