BaŞakHaber

Başakşehirin Nostaljik Tramvayının İsmi Ne Olsun?

Güvercintepe Mahallemiz ve Olimpiyat Metro İstasyonu arasında ulaşımı sağlayacak nostaljik tramvaylar yakında hizmete girecek. Peki ismi ne olacak?

Başakşehirin Nostaljik Tramvayının İsmi Ne Olsun?
206 views
13 Eylül 2021 - 21:24

Başakşehir Belediye başkanı Yasin KARTOĞLU sosyal medya üzerinden yapımı tamamlanmak üzere olan Başakşehirin nostaljik tramvayları hakkında paylaşımda bulundu.

Paylaşımda;

Rengini siz seçtiniz, şimdi sıra isminde!
Güvercintepe Mahallemiz ve Olimpiyat Metro İstasyonu arasında ulaşımı sağlayacak nostaljik tramvaylarımızı yakında hizmetinize sunacağız.
Sizce, ilk nostaljik tramvaylarımızın ismi ne olmalı?

Metroda “M & U” tartışmalarının sürdüğü bu günlerde başakşehir belediyesinin yaptığı bu nostaljik tramvayların adı ne olacak?

Ekim 2020 yılında yaptığımız “Güvercintepe, Viyadük İle Metroya Bağlanıyor” haberimizde Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Güvercintepe Mahallesi’nin yeni bir viyadük projesiyle Olimpiyat Metro İstasyonu’na bağlanacağını açıklamıştı. İşte bu projede tüm hızıyla sona yaklaşan inşaat çalışmalarında çalışacak nostaljik tramvayın görüntüleri ortaya çıktı.

Bu nostaljik tramvay ile Başakşehir’de büyük bir ulaşım sorunu daha çözülecek. Başakşehir’in önemli bölgelerinden Güvercintepe Mahallesi sakinlerinin raylı sisteme daha kolay ulaşabilmesi için Başakşehir Belediyesi dev bir proje başlattı. Güvercintepe ile Atatürk Olimpiyat Stadı Metro İstasyonu arasına yapılacak olan viyadük, Güvercintepe’deki vatandaşların hızlı ve güvenli şekilde metroya ulaşımını sağlayacak.

Nostaljik tramvaylı çağdaş proje

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, projeyle ilgili detayları da anlattı. Bölgede yapılacak olan viyadükle Güvercintepe Mahallesi’nin metroya ulaşımının kolaylaşacağına dikkat çeken Kartoğlu, “Aradaki vadi ve dere yatağı nedeniyle Güvercintepe’deki vatandaşlarımızın metro istasyonuna ulaşması pek kolay olmuyordu. Biz bu projeyle Güvercintepe ile Olimpiyat Metro İstasyonu arasındaki yolculuk süresini dakikalara indireceğiz. Bunun yanında viyadükte yayalar için bir yürüyüş yolu ile bir de bisiklet yolu olacak. Nostaljik tramvay formundaki aracımız, vatandaşları iki nokta arasında taşımak için sürekli çalışacak.” diye konuştu.

Seyir terası ve sosyal alanıyla muhteşem bir eser

260 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindeki viyadük, sadece vatandaşları taşıyacak olan nostaljik tramvaya açık olacak. Bunun yanı sıra viyadüğün iki kenarı ayrı ayrı yaya yürüme yolu ve bisiklet yolu olarak ayrılacak. Köprünün Güvercintepe ayağında çeşitli dükkânların da bulunduğu bir sosyal alan düzenlenecek. Viyadüğün hemen bitişiğinde ise vadi ve Atatürk Olimpiyat Stadı manzarasının görülebileceği bir seyir terası yapılacak.

Kaynak: BHA

Ekim 2020 Haber;

GÜVERCİNTEPE, VİYADÜK İLE METROYA BAĞLANIYOR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.