BaŞakHaber

Peyzaj Üzerine

Peyzaj Üzerine
Selda TANAR( seldatanar@gmail.com )
374 views
21 Nisan 2022 - 18:35

Peyzaj tarih boyunca insanların hiç farkında olmadan zevk aldıkları ve belki de peyzaj kelimesi doğmamışken bile insanların çevrelerine güzellik katmaları ile başlamıştır diye düşünüyorum.

Tarihi olarak yapılan eserler gösterilse dahi insan çevresine hiç farkında olmadan küçük dokunuşlarla peyzaj adına değerler katmıştır. Peyzaj herkesin bir ucundan tuttuğu ve yaşamına kattığı bir olgudur aslında. Belki herkes peyzajla uğraşmayı sevmeyebilir ama herkes en azından izlemeyi ya da ayaklarını çıkarıp yalın ayak çimlerde yürümeyi sever ve hayal eder.

Hızlı ve çarpık kentleşme nedeni ile de insanlar yeşil alanlar için çözümler aramaya koyulmuşlardır. Bunun sonucunda ortaya dünyanın da sıkça başvurduğu hatta imkânları ve sınırları zorladığı yeni tasarım ve planlamalar ortaya çıkmıştır.

Bunların arasında bazı Avrupa ülkelerinde zorunlu bile denilebilecek çatı bahçeleri gelmektedir. Dikey bahçeler de bunlar arasında marjinal sayılabilecek ve betonun sertliğini bitki ile kıran çözümler arasındadır. Dikey bahçeleri İstanbul’ dada görmeye başladık. Bunlar ile ilgili önerileri ve bilgileri ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağımı bildiriyor biraz da Peyzaj planından söz etmişken birkaç cümlede bundan bahsedip yazımı tamamlamak istiyorum.

Peyzaj planı, toplum projeleri ve toplum arazisinin kullanımı için karar verme araçları arasında yer almakta olup, büyük yatırım taşıyan altyapı projeleri için; örneğin bir spor kompleksinin çevreye duyarlı yer seçiminde yardım sağlar. Peyzaj planı toplumun diğer planlama projeleri üzerindeki yaklaşımının temelidir ayrıca peyzaj planı yerel doğa koruma aktivitelerini de koordine eder.

Selda TANAR
Peyzaj Mimarı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.