BaŞakHaber

ZAFER BAYRAMI’NIN COŞKUSU BAŞAKŞEHİR’İN DÖRT BİR YANINDA

Başakşehir’de büyük zaferin 100. yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Bahçeşehir Tören Alanı’nda çelenk koyma töreniyle başlayan kutlamalar, ilçenin dört bir yanında gün boyu sürdü. Başakşehir Millet Bahçesi’ndeki Zafer Kampı ve İzcilik Yürüyüşü, Bahçeşehir’deki kortej yürüyüşü ve Sinema Senfoni Orkestrası’nın konserine Başakşehirliler yoğun ilgi gösterdi.

ZAFER BAYRAMI’NIN COŞKUSU BAŞAKŞEHİR’İN DÖRT BİR YANINDA
48 views
30 Ağustos 2022 - 21:08

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesinin tarihe kazınan zaferi 30 Ağustos Zafer Bayramı, Başakşehir’de çeşitli etkinlerle kutlandı. Büyük Taarruz’un 100’üncü yıl dönümündeki kutlamalar, Bahçeşehir Tören Alanı’nda çelenk koyma töreniyle başladı. Törene Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, dernek ve siyasi partilerin temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile sona eren törenin ardından Başkan Kartoğlu, Bahçeşehir Ek Hizmet Binasında tebrikleri kabul etti.

Başakşehir Millet Bahçesi’nde Zafer Kampı… 

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri Başakşehir’in dört bir yanında gün boyu sürdü. Başakşehir Millet Bahçesi’nde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Kampı ve İzcilik Yürüyüşü’ne binlerce ilçe sakini katıldı. Etkinlikte, Başakşehir Belediyesi Spor Kulübü 30 Ağustos Zafer Turnuvası yer alan ve spor parklarında futbol eğitimi gören dört yüzden fazla çocuk da yer aldı.

Binlerce Başakşehirli omuz omuza yürüdü

Başakşehir’deki coşkulu etkinliklerin bir sonraki durağı Bahçeşehir oldu. Bahçeşehir Ek Hizmet Binası ve Vaditepe önünde toplanan binlerce Başakşehirli, Başkan Kartoğlu ile birlikte marşlar eşliğinde Bahçeşehir Gölet’e yürüdü.

Sinema Senfoni Orkestrası geceyi şenlendirdi

Bahçeşehir Gölet’te, Başakşehirliler için özel hazırlanan sahne şovları vardı. Dünyaca ünlü şef Hakan Şensoy ve Sinema Senfoni Orkestrası sahne aldı. 47 kişilik orkestra, “Star WarsMedley”, “James Bond”, “Dila Hanım”, “Bizim Aile”, “Hababam Sınıfı” ve “Karayip Korsanları gibi gişe rekortmeni filmlerin müziklerini seslendirdi. Başakşehir Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni, keman sanatçısı Muhammed Yıldırır da “Nihavend Longa” ve “Schindler List” gibi eserleri solo olarak seslendirdi.

“Ağustos ayı bizler için gurur vesilesidir” 

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünü kutlayan Başkan Kartoğlu, “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Büyük zaferler, ancak ve ancak büyük milletlere mahsustur. Bugün bizler de milletçe ve dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizle birlikte Büyük Zafer’in 100’üncü yılını coşkuyla ve gururla kutluyoruz. 30 Ağustos; aziz milletimizin küllerinden doğuşunun, şahlanışının ve tarih sahnesine yeniden çıkışının ilanıdır. 19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş mücadelesi, 30 Ağustos’ta kesin ve kalıcı bir zafere ulaşmıştır. İşte bu yüzden ‘Büyük Zafer’ diyoruz. İşte bu yüzden coşkuyla kutluyoruz.” diye konuştu.

“Anadolu ilelebet bizimdir”

Ağustos ayının aynı zamanda zafer ayı olduğuna işarete eden Başkan Kartoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Malazgirt’ten Otlukbeli’ne, Çaldıran’dan Mohaç’a ve Kıbrıs’ın fethine kadar büyük zaferler kazanmış, büyük destanlar yazmıştır ceddimiz. 30 Ağustos, tüm bu zaferlerin ardından, 1071’de Malazgirt’te kapılarını açtığımız Anadolu’nun ilelebet bizim olduğunu tüm dünyaya ilan ettiğimiz gündür. Bu gurur gününde sizlerle olmak, bayramımızı coşkuyla ve hep birlikte kutlamak istedik.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.