Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Çocuğunuz Okula Hazır Mı? - BaŞakHaberBaŞakHaber

20 Mayıs 2024 - 00:24

Ben Selinay Eslik. 25 Mayıs 1999 yılında doğdum. 22 yaşındayım. Bursalıyım. Çocuk gelişimi mezunuyum. İçerik editörlüğü eğitimi, blog yazarlığı eğitimi ve SEO eğitimi aldım. Çeşitli konularda özellikle çocuk gelişimi ve psikoloji hakkında araştırma yapmayı ve yaptığım araştırmalar sonucunda yazdığım yazıları paylaşmayı seviyorum. Bu da ayrıca benim blog sayfam https://benimkalemimdennotlar.blogspot.com/?m=1

Selinay ESLİK

Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Çocuğunuz Okula Hazır Mı?
Son Güncelleme :

01 Eylül 2022 - 14:18

393 views

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Eylül ayında okul telaşı özellikle ilkokul öğrencilerini ve ebeveynlerini sarmış durumda. Hali ile akıllarda bir çok soru var. “Çocuğumu okula nasıl hazırlarım? Okul seçerken nelere dikkat etmeliyim? Çocuğum okulda hangi problemlerle karşılaşabilir ve bunları çözmesinde nasıl yardımcı oluruz?” gibi soruların cevabını bu yazımda bulabilirsiniz.

Şunu söylemeliyim ki önceki yazımda da yazdığım gibi okulöncesinde eğitim almış bir çocuğun ilkokula başlaması ve alışması okulöncesinde eğitim almamamış bir çocuğa göre daha kolay olacaktır. Çünkü okulöncesinde eğitimin amaçlarından biri de çocuğu ilkokula hazırlamaktır.

Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlarım?

İlkokula veya okulöncesi eğitimine yeni başlayacak olan çocuğun okul hakkında bilgi edinmesi, okul ve sınıf kurallarının önceden kendisine bildirilmesi,öğretmenle daha öncesinde tanışmak ve beraber kırtasiye alışverişi yapmanız çocuğun rahatlamasına, stres yapmamasına ve okul hayatına daha kolay adapte olmasını sağlar.

Birinci sınıfı bitirmiş ve diğer sınıfa geçmeye hazırlanan çocuk için ise şunu söyleyebilirim ki Eylül ayına girmemiz ile beraber artık tatil havasından yavaş yavaş çıkmakta fayda var. Çocuğun geçmiş sınıfında öğrendiği bilgileri tekrar etmesi ve uyku düzeninin yerine oturması gereklidir. Böylelikle bir affalama yaşamaz ve yeni sınıfına, yeni derslerine daha kolay alışmış bir şekilde okula gidip gelir.

Aynı zamanda eğer çocuğunuzun hem psikolojik hem de fiziksel olarak okula hazır olmadığını düşünüyor ve gözlemliyorsanız bir uzman yardımı ile “Metropolitan Testi” yaptırabilirsiniz.

Okul Seçimi Nasıl Olmalı?

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki okulun fiziksel özellikleri kadar öğretmenlerin ve okulun misyonu,vizyonu da çok iyi araştırılmalıdır. Ben şahsen okulların her dakika,yapılan bir etkinliği sosyal medyada çocukların fotoğrafları ile paylaşılmasını doğru bulmuyorum. Belki bunun yanlış olmadığını düşünenler olabilir ama burada asıl dikkat çekmek istediğim ailenin haberi olmadan fotoğrafın çekilmesi ve dikkat dağıtıcı bir unsur olması. O fotoğrafı koyan kişi belki iyi niyetli olarak koyuyor fotoğrafları ama bunun yine de aileden izin almadan yapılması doğru değil. Çocuk zaten fotoğrafı çekildiği için aklı yapacağı etkinlikte değil çekilen fotoğrafta oluyor. Benim tavsiyem bir okula kayıt yaptırırken sormanız gereken sorulardan biri de fotoğraf çekilip çekilmediği. Bir olay okumuştum İnstagram’da, bir aile çocuklarını anaokuluna yazdırmak için bir okul ile görüşürler aile fotoğraf çekimi konusunda hassasiyetleri olan bir ailedir ve bu konuyu okul müdürüne de söylerler. Okul müdürünün söylediği şey ise ‘ Biz her çocuğun fotoğrafını çekiyoruz ve eğer siz istemiyorsanız çocuğunuzu kenara çekeriz ve fotoğraf çekmeye öyle devam ederiz’. Şimdi bunun üzerine ne denebilir? Aile de tabi ki bu söylenen sözler üzerine okulu terk etmişler. Şimdi o okul müdürünün söylediği laf ne kadar doğru? O çocuk dışlandığını düşünmez mi? Öğretmeni çocuğa ailen izin vermiyor dediğinde ve onu kenara aldığında o çocuk ailesine bilmeden öfkelenmez mi? Bu soruların cevabını size bırakıyorum.

Okulda Karşılaşılabilen Problemler Nelerdir?

Ayrılık korkusu, çocuğun yaşayabileceği sorunlardan biridir. Çocuk daha önce hiç ailesinden 5-6 saat uzak kalmamışsa bu duruma alışması zor olucaktır. Ailesi çocuğu okula bırakırken “hemen geleceğim”veya “ben hep burada olacağım” gibi laflar söylememesi gerekir. Çocuk bunun doğru olmadığını gördüğünde stresi daha çok artacaktır ve kaygılanmaya başlayacaktır. Okula başlamadan önce ufak tefek ayrılıkları çocuğa alıştırın. Öncesinde kesinlikle çocukla vedalaşın ve geleceğiniz zamanı net olarak anlatın. Çocuğa gözükmeden gitmemeye dikkat edin. Ayrıca aranızdaki güven bağının kurulduğundan emin olmalısınız.

Okul Fobiside sık karşılaşılabilecek sorunlardan biridir. “Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlarım?” adlı başlıktaki yazıda da anlattığım gibi çocukla öncesinde bir hazırlık yaparak ve onu bilgilendirerek bu sorunu çözebilirsiniz. Okul gününün normal bir gün olduğunu söylemeli ve aile üyeleride çocukla beraber o günü sıradan bir günmüş yaşamaları çocuğun stresini azaltabilir. Bu süreçte de sabırlı, kararlı ve tutarlı olmalısınız. Eğer gerçekten sorun ciddi ise bir uzman ile görüşmekten çekinmeyin.

Ödev yapmama sorunu da okul zamanı karşılaşılabilen sorunlardandır. Çocuk ödev yapmak istemez veya çekinir. Bu gibi durumlarda çocuğun yanında olduğunuzu hissettirin. Öğrenemediği bir konu varsa onu ertelemeyin anlatmaya çalışın eğer yine de öğrenemediyse öğretmen ile iş birliği yapın. Öğretmen ,ebeveyn ve çocuk iş birliği bu bakımdan çok önemlidir. Ayrıca imkanınız var ise çocuğun ödev zamanı kendine özel bir ortamı olmasına fırsat tanıyın. Mümkünse kendi masasında,kendi odasında ödevini yapsın. Masasında da sadece ödev yapacağı kitap veya defter ile kalem,silgi,kalemtraşı olsun. Yani onun dikkatini dağıtacağı bütün unsurların ortadan kaybolması gerekir. Gerekirse,dikkatini dağıtıyorsa kalem kutusunu bile masadan kaldırmak gerekir ki böylece dikkatini sadece ödevine,derslerine verebilsin.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi