BaŞakHaber

Özel gereksinimli hayata dokunma ayrıcalığı!..

Özel gereksinimli hayata dokunma ayrıcalığı!..
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
21 views
04 Eylül 2022 - 21:01

Hareket ve egzersizle özel gereksinimi (engelli) bireyin hayatındaki değişimlerine şahit olmaya devam ediyoruz. Hal böyle olunca da, ülke nüfusunun önemli bir kesimi oluşturan bu özel insanların hareket, egzersiz ve spor ile yaşam kalitesini artırmak, neler yapılabilir noktasında düşüncenin ‘abartısına’ kapılmaya gerek olmadığı kanaatine kapılıyoruz. Emin olun, insan olarak vicdanımızın sesini dinleyip, ilk adımı atmak kâfi olacaktır, sonrası gelir. ‘Hareket, egzersiz ve sporun insanların hayatlarında o kadar önemli ne gibi değişimler meydana getirebilir ki?’ şeklinde bir soru gelebilir! O sürecin en önemli karesini, atılan ilk adım sonrası önce ‘yüzlerde’ oluşan ‘mutluluk’, sonrasında ise sosyal hayat içinde kaliteli hayat sürdürme farkındalığı oluşturmaktadır. Elde edilecek sportif başarılar ise, işin ‘ekstraları’ olmakta. Buna yönelik çarkın sağlıklı işlemesinde bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlar, Belediyeler ve Özel sektör rol oynamakta. Temenni ediyoruz ki bu destek ‘bazı’ kurumlarla sınırlı kapmayıp, topyekûn bir hareket dönüşsün.

Merak uyandıran ‘Gerçekten, hareket/egzersiz/spor bu kadar mı önemli!’ düşüncenin karşılığı/merakını, örnekleriyle gidermek mümkün. Bunların neler olduğu/olabileceği kamuoyuyla paylaşılmalı ki, gerekli dersler çıkarılsın ve daha çok sorumluluk yüklenilsin. Denizli, Şanlıurfa ve Amasya’dan Anadolu Ajansı’na (AA) yansıyan o örneklerden sadece birkaçını bugün siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz. Daha başka birçok ilimizden de bu ve benzeri hamle/hareketlerden haberdar olmayı temenni ediyoruz. Sadece yarışmada ‘sporcunun’ mücadelesi yetmez, Rabbimizin rızasını kazanmamız için, bizim de ‘hayır’ yolunda, ‘görev’ ve ‘sorumluluk’ yükünü yüklenmemiz gerekmektedir. Ne diyelim; Rabbim, edindiğimiz her bilgiden dersler çıkararak, hayır istikametinde harekete (uygulamaya) geçenlerden eylesin, inşallah…

AİLELERİN SÜRECE KATILIMININ ÖNEMİ

“Şanlıurfalı Fatma ve Mehmet Zaloğlu çifti, görme engelli oğullarını golboll ile tanıştırdıktan sonra tüm engelli çocukları sporla buluşturmak için ‘Işığım Ol Görme Engelliler Spor Kulübü’nü kurdu. Zaloğlu çifti, görme engelliler okulunda eğitim gören oğulları Ömer Zaloğlu’nun (17) spor yaparak sosyalleşmesini sağlamak için harekete geçti. Çift, oğullarını, görme engellilere özgü bir takım sporu olan golbol ile tanıştırdı. Spor yaptıktan sonra oğullarındaki değişimi fark eden çift, diğer görme engelli çocuk ve gençlerin de farklı spor branşlarıyla ilgilenmesi için yaklaşık 2 yıl önce “Işığım Ol Görme Engelliler Spor Kulübü”nü kurdu. Kulüp Başkanı Fatma Zaloğlu, kulüpleşme sürecinin oluşmasını şu şekilde açıklıyor; ‘Bütün çocukları evladımız gibi görüyoruz. Bütün çocuklarımızı milli takıma çıkarmayı hedefliyoruz. Kısa süre önce kurulmamıza rağmen önemli başarılar kazandık. 8 branşta eğitim veriliyor. Sporcularımızın çoğu 2 branşta eğitim alıyor. 50 üyemizin 20’si kısa sürede lisanslı sporcu oldu. Amacımız tüm engelli çocuklarımıza ve ailelerine ulaşmak. Onları sosyalleştirmek ve topluma kazandırmak istiyoruz. Yetenekli çocuklarımız var, onları milli takıma kazandırmak istiyoruz.’

BİLEĞİNİN GÜCÜYLE ENGELLERE KARŞI MÜCADELE

“Denizli’de doğuştan bedensel engelli Süleyman Gülnar, bilek güreşinde katıldığı şampiyonlarda elde ettiği başarılarla adından söz ettiriyor. Babadağ ilçesine bağlı Ahıllı Mahallesi’nde yaşayan, doğuştan yürüme bozukluğu ve çeşitli engelleri bulunan 19 yaşındaki Süleyman Gülnar, 2021 yılında bocce sporuyla ilgilenmeye başladı. Süleyman Gülnar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bocce oynadığı sırada ellerinin güçlü olduğunu gören bir hocasının kendisini bu spora yönlendirdiğini, evinin deposuna kurduğu kondisyon bisikleti, ağırlıklar ve çatıya astığı iple çalışmalara başladığını söyledi. Günde 12-13 saat çalıştığını ifade eden Gülnar, şöyle devam etti: ‘Öncelikle bisikletle ısınmayı yapıyorum. Isınmayı yaptıktan sonra balkonda lastikle bileklerimi ısındırıyorum. Sonra hocamın bana yazdığı program dahilinde hareketleri yapmaya başlıyorum. Haftada bir gün salona gidiyorum. Orada bilek güreşi ve teknik antrenman yapıyorum. Sürekli çalışmamız gerekiyor. Koskoca bir yılımızı emek vererek harcıyoruz. İpe tırmanıyorum. İpte asılı kalıyorum uzun bir süre, kalabildiğim kadarıyla. Bunun dışında ağırlıklarla çalışıyorum.’ Anne Zeliha Çetin ise oğlu ile gurur duyduğunu belirterek, ‘Biraz zor imkanlarla, köy yerinde çalışmaya devam ediyoruz. Maddi ve manevi, elimizden gelen destekleri vermeye çalışıyoruz. Gece gündüz çalışıyor. Oğlum daha iyi şartlarda çalışabilirse Türkiye birincisi olacağına eminim.’”

TREN KAZASINDA AYAĞINI KAYBEDEN

GENÇ EREN ŞİMDİ MİLLİ TAKIMDA

“Amasya’da rayların bulunduğu alandan karşıya geçmeye çalışırken lokomotifin çarpması sonucu yaralanan ve ameliyatla sağ ayağı diz altından kesilen, daha sonra protez bacak takılan 15 yaşındaki futbolcu Eren Bulut, Ampute Genç Milli Takımına seçildi. Ankara’daki bazı ampute takımların tekliflerini de değerlendiren Eren Bulut, antrenmanlarına ara vermeden devam ediyor. Günde 2 saat çalışma yapan Bulut, koşu, parkur ve ayak tenisi ile antrenmanını tamamlıyor. Eren Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 ay önce tren kazası geçirdiğini, öncesinde futbol oynarken hedefleri bulunduğunu söyledi. Protez bacak takıldıktan sonra Ampute futbolla tanıştığını anlatan Eren, ‘Ampute futbolda ilerleme kaydettim ve Genç Milli Takım kampı var, oraya davet edildim. Gürcistan’da Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun yaptığı bir etkinliğe katıldım. Orada etkinlikler sonucunda Genç Milli Takımına çağrıldım. Çok mutluyum. Sıradaki hedefim Ampute A Milli Takımı’ ifadelerini kullandı. Antrenörü Rasim Tufanoğlu ise kaza sürecinde Eren’e destek olan herkese teşekkür ederek, ‘Eren için Ampute Milli Takım hedefti. İnşallah orada da güzel bir sonuç alır. Bu arada kulüplerden de teklifler var. Kulüplerden gelen teklifleri değerlendiriyor. Ankara’daki kulüpler bunlar. Okulu, kaydı oraya alınacak. Şu anda o aşamada. İnşallah Eren, Amasya’mızın yüzü olacak, Amasya’mızın ismini her yerde tanıtacak. Güzel bir sonuç elde edeceğiz.”

GENÇ OYUNCULAR

BASKETBOL TAKIMINI SIRTLIYOR…

“Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, altyapıdan keşfettiği Şanlıurfalı oyuncularla başarısını artırarak sürdürürken, bu sezon ligin ilk 5 içesinde tamamlamayı hedefliyor. Süper Lig’de 4 sezonu geride bırakan Şanlıurfa temsilcisi, her yıl hedefini yükselterek, geçen sezon tarihinde ilk kez ligi 7. sırada tamamlayarak play-off oynamaya hak kazandı. Takımdaki başarının altyapıdan gelen gençlerden kaynaklandığını dile getiren Takımın başkanı ve antrenörü Serdar Yıldırım ‘Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül’ün talimatıyla daha çok gençlere önem veriyoruz, gençlerimizi oynatıyoruz. Alttan gelen gençler çıtamızı yükseltmemize neden oluyor. Takımdaki 13 oyuncudan 11’i Şanlıurfalı gençlerden oluşuyor… Amacımız takımdaki başarının yanında gençleri spora kazandırarak Türk sporuna katkıda bulunmak. Altyapıdan yetişen oyuncularımızdan bazıları Fenerbahçe, İzmir ve TSK gibi takımlara transfer oldu. Şanlıurfa bu anlamda örnek gösterilen bir takım oldu. Genç oyuncumuz Mehmet Şirin Yılmaz, 23 Yaş Altı Milli Takımına seçilerek Tayland’da düzenlenecek 23 Yaş Altı Dünya Tekerlekli Sandalye Basketbol Dünya Kupası’nda mücadele edecek. Amacımız daha çok genç oyuncu yetiştirerek milli takımlara kazandırmak.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.