BaŞakHaber

BAŞAKŞEHİR’DE GELECEĞİN DRONE PİLOTLARI YETİŞİYOR

Başakşehir Living Lab, Tech Drone League işbirliği ile gençler için Drone Fest düzenledi. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen drone atölyesinde, geleceğin drone pilotlarına teorik bilgilerin yanı sıra uygulamalı eğitimler verildi.

BAŞAKŞEHİR’DE GELECEĞİN DRONE PİLOTLARI YETİŞİYOR
162 views
03 Aralık 2022 - 20:31

Başakşehir’de düzenlenen Drone Fest ile hem eğitici, hem de eğlenceli bir etkinliğe imza atıldı. Kayaşehir Kültür Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte,12-17 yaş arası 46 gence teorik bilgilerin yanı sıra drone toplama, drone kodlama, drone simülatörü gibi çeşitli uygulamalar ile geleceğin drone pilotu adaylarına eğitimler verildi. Başakşehirli gençler, minik yarışmalarla keyifli vakit geçirdi. Aileler de çocuklarına destek oldu.

Türkiye’de bir ilk…

Amaçlarının gençlere drone kullanmayı öğreterek, bu mesleği sevdirmek olduğunu dile getiren Tech Drone League Kurucu Ortağı Can Tayfun, “Çocuklara bu işin bir spor olduğunu, bir meslek olduğu bilincini aşılamaya çalışıyoruz. Bugün Başakşehir Belediyesi’nin desteği ile birlikte, Türkiye’de ilk defa bir drone atölyesi düzenledik. Bizim amacımız, gençlere bu sporu ve mesleği sevdirmek. Şimdiye kadar aşağı yukarı 150 etkinlik yaptık ama bizim için Başakşehir’deki bu etkinlik çok özel çünkü tamamen atölye çalışması üzerine bir etkinlik.” diye konuştu.

“Etkinliği duyduğumda bayağı heyecanlandım”

Etkinliğin hayli eğlenceli olduğunu ifade eden Muhammed Yaşar Çimen, “Bugün drone simülasyonuna girdim. Bence eğlenceli. Daha girmediğim bölümlerde var ama onlara da gireceğim. Etkinliği duyduğumda bayağı heyecanlandım. İleride yazılımcı olmak istiyorum. Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’na çok teşekkür ederim.” dedi.

“Başakşehir Belediyesi güzel etkinlikler yapıyor”

Etkinliğin seneye de olmasını isteyen Kerim Altuntaş, “Şu ana kadar drone ve hoverboard sürdüm. Drone uçurmayı öğrettiler. İleride bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Başakşehir Belediyesi güzel etkinlikler yapıyor, seneye de olsun.” ifadelerini kullandı.

“Çocukların geleceği için olması gereken bir şey”

Oğlunun gelişimi için bu etkinliğe katıldıklarını belirten Kayra Çolak’ın annesi Duygu Çolak ise duygularını şöyle ifade etti:

“Çocukların geleceği için olması gereken bir şey. Teknolojiyle iç içe yaşar duruma geldik. Oğlum Kayra, Başakşehir Living Lab’de teknoloji takımına da seçilmişti. Yazılım mühendisi olmak istiyor. Gelişimi için bu etkinliğe severek, isteyerek katıldık.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.