Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Deprem bölgesinden mektup var… - BaŞakHaberBaŞakHaber

6 Aralık 2023 - 14:20

1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.

Ahmet GÜLÜMSEYEN

Deprem bölgesinden mektup var…

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Deprem bölgesinden mektup var…
Son Güncelleme :

17 Mart 2023 - 13:12

149 views

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Sel, deprem, yangın gibi doğal afetlerin yer, zaman ve mekân ayırt etmeksizin, hangi vakitte gerçekleşeceğini öncesinden ‘bilmek’ mümkün değil. Depremin etkili olduğu Şanlıurfa, Adıyaman’dan sonra şimdide sel felaketi, meydana gelen maddi ve manevi hasar. Altı aylık yağışın Şanlıurfa’ya bir günde düştüğü açıklaması, yağış şiddetinin boyutunu ortaya koymaya yetiyor. Selden hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’ta rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bölge insanımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Rabbim ülkemizi bu ve benzeri afetlerden korusun inşallah… 

DEPREM BÖLGESİNE PSİKOSOSYAL DESTEK 

Kahramanmaraş merkezli Deprem bölgesine bizzat gidip, depremin etkisini yerinde görmek, bölge insanından dinleme imkânımız oldu. Şahit olduklarımızı geçmiş yıllarda olduğu gibi bugün de, gazetemizde bize ayrılan bu satırlarda siz kıymetli okuyucularımız ve kamuoyuyla paylaşıyoruz. Deprem, yangın, sel baskını ve diğer doğal afetler sonrasında, bölge insanımızın yanında olmak ve onların acılarını dindirmek, vicdan sahibi her vatandaş gibi bizlerin de görevi. Bu sürecin en önemlilerinden birisi de, ruhsal etkileşimin olumsuz yanlarını en aza indirmek. Spor ağırlıklı olarak gündeme ilişkin ‘olayları’ belirlememizde kendi yaklaşımımız kadar, sizlerin duygu, fikir ve beklentileri de önem taşımaktadır. Bu belirleyici unsurlardan en önemlisi, sözlü ve yazılı şekilde bizlere ilettiğiniz/ulaştırdığınız duygu ve düşünceleriniz olmakta. Afet sonrası ortaya çıkabilecek psikolojik uyumsuzlukların önlenmesi, aile ve toplum düzeyinde ilişkilerin yeniden kurulması/geliştirilmesi önem taşımaktadır. Deprem sonrasında bu sürecin sağlıklı nasıl işletilmesi gerektiği hususunda,  kendisi Psikoloji Danışma Rehberlik (PDR) uzmanı olan (@dertli) rumuzlu arkadaşımızdan ‘Deprem Bölgesinden Notlar’ başlıklı bir mail aldık. Uzman gözüyle, deprem bölgesindeki çocuk ve gençlerin bölgede yalnız olmadığı, depremden etkilenen bölge insanının nasıl yanında olmamız gerektiği konu edinen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hayırlara vesile olsun inşallah…

PSİKOSOSYAL DESTEKTE SPORUN YERİ VE ÖNEMİ 

“İki tane önemli olay sonrası psikososyal travma ekibinde görev yaptım. Bu afette ben de depremzede olduğum için, ilk hafta arama kurtarma faaliyetleri esnasında gördüklerimin etkisinden dolayı görev almadım. Terzi kendi söküğünü dikemez misali. İki haftadır şehirde dolaşırken çadırkentlerin eksiklerini not aldım. En büyük sorun hijyen, mobil duş ve tuvalet. Bunlar giderilirse sorunlar minimal seviyeye inmiş olacak. Algıda seçicilik mi, yoksa mesleki dezenformasyon mu? Ne denir şu anda tam bilemedim ancak kimsenin farketmediği iki üç konuyu dile getirmek istiyorum. Buradan Gençlik ve Spor Bakanlığı, süper lig temsilcileri ve elini taşın altına koyması gereken herkese açık çağrı da bulunmak istiyorum. İki üç ufak tavsiyem olacak affınıza sığınırım. 1- 0-6 yaş arası çocuklar okul öncesi ve diyanet kursları olmadığı için çadırlarda gün boyunca vakti doğru düzgün doldurmakta sorun yaşanmaktadır. Bu süreçte boyama kitapları, uçurtma, frisbi ve çadır kentler de okul öncesi etkinlik atölyesi kurulabilir. Akıl oyunları ile zihinsel gelişime katkı sağlanabilir. 2- 6-12 yaş için masa tenisi, okçuluk, uçurtma, izcilik faaliyetleri, kitap okuma saatleri gibi etkinlikler ile bu yaş grubunun vaktini olumlu geçirmelerini sağlamak gerekir. Zararlı alışkanlıklara başlama yaşı olan bu gruba dikkat etmek gerekiyor. Akıl oyunları ile zihinsel gelişime katkı sağlanabilir. 3- 12 yaş ve üzeri izcilik faaliyetleri, okçuluk, okuma saatleri, geziler ve kamplar ile e-spor faaliyetleri yapılabilir. Ayrıca deprem bölgesinde mobil futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi oyun alanları kurulabilir. Büyük kulüplerin bunu sağlayacak imkânları var. Naçizane tavsiyem bunlar. Stres ve kaygı bozukluğunu bu süreçte en aza bu etkinlikler ile indirilebilir.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi