Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Engelini, engellemeleri yenip Beden Eğitimi Öğretmeni olmak - BaŞakHaberBaŞakHaber

15 Haziran 2024 - 03:33

1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.

Ahmet GÜLÜMSEYEN

Engelini, engellemeleri yenip Beden Eğitimi Öğretmeni olmak

Bir bireyin bir uzvunun olmaması veya kullanmakta zorluk çekmesi, toplum için yararlı bir birey olmaz anlamına gelmiyor!

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Engelini, engellemeleri yenip Beden Eğitimi Öğretmeni olmak
Son Güncelleme :

26 Mart 2023 - 16:30

162 views

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Bir bireyin bir uzvunun olmaması veya kullanmakta zorluk çekmesi, toplum için yararlı bir birey olmaz anlamına gelmiyor! Engelli tanımına girdiğinizde, önce engelinizin sonrasında ise engellemelerin üstesinden gelmeniz gerekmektedir. Başarma sizde meydana getirdiği moral ve motivasyonuyla, hayata sımsıkı sarılma, ilk adımı atma, gerçekleştirme ve örnek olması için, okyanusa benzeyen hayat dünyasınız da, adeta hayallerinize yelken açmaya başlıyorsunuz. Ulaştığınız noktaya baktığınızda ise, mücadele sonunda başarmanın coşkulu sevinci, örnek olmanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Sonrasında ise, kamuoyunda örnek gösterilen bir şahsiyet olarak kapınız çalınıyor ve hayatınızı haber oluyor. Bugün bizim yaptığımız gibi, bu örnek hayat köşe yazısı olarak işleniyor. Böylelikle, sayısız insanın hayatına dokunabilmek, ‘Bende yapabilirim’ düşüncesine kapılarak, umutlananların umudu olmak, insanlığa yarar sağlamak. Cevabını merak ettiğimiz için sormak istiyoruz, ‘Böyle anlamalı bir süreç acaba kaç tane ağrı kesici ilaca bedel?’, hiç düşündük mü! Kamu veya özel sektöründe söz sahibi, imza yetkisi olanlara sorumluluk yüklemekte, hatırlatmak istedik. Böyle bir süreç memnuniyet verici ve örnekleri her geçen gün arttıkça, bize bu örnekleri kamuoyuyla paylaşmak düşüyor

ÖĞRETMEN OLMA AZİM VE KARARLILIĞI 

Barış Telli. Ampute Milli Takımı oyucusu, uzun bir uğraş sonucu Beden Eğitimi ve Öğretmeni olmayı başaranlardan. Milli takım oyuncusunun bu mücadelesi, yazımızın ‘Engelini, engellemeleri yenip öğretmenlik olanlar…’ başlığını yansıyan türden. Ocak 2021 tarihinde yine bu satırlara yansıyan Beden Eğitimi Öğretmeni ve Ampute Milli Takım Sporcusu Telli, ‘Hiçbir zaman hayalinizden vazgeçmeyin’ şeklinde başlayan açıklamaları.    

‘Ben Beden Eğitimi Öğretmeniyim’ derken, insanoğluna zafiyet veren asıl sakatlığın beden değil, beyinde olduğunu, onu da yenmenin, hayata tutunma ve kaliteli yaşam için önem taşıyacağı manası çıkıyor. Milli sporcu öğretmen olma sürecini bakın nasıl anlatıyor; “Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Antrenörlük Bölümünden mezun oldum. Engellisin, Milli Sporcusun. Öğretmen olarak gelecek nesle dokunmamızı Annem de çok istiyordu. Formasyon eğitimi aldım, sonra yine bir engel çıktı. Engellisin, Beden Eğitimi Öğretmeni olamazsın! Bedensel Engelimden dolayı, öğretmen olabilmek için 1,5 yıl uğraştım. Zorluklar yaşasam da, atamam yapıldı. O yol açılmış oldu. Bizden sonra, Üniversiteler bu bölümü açtılar ve şuanda atanan arkadaşlarım var…’ Azim ve kararlık. insanın ‘engelini’ geride bırakma ve hedefine taşıyan en önemli adım, kilometre taşları olsa gerek, şeklinde o yazımızı noktalamışız…

PES ETMEDEN, ZORLU SINAVLARI BİR BİR AŞTI… 

Tıpkı Barış Telli gibi, Ampute Futbol Genç Milli Takımı Yardımcı Antrenörü Umut Can Günay’da, Beden Eğitimi Öğretmenliği yaptığı okulda öğrencilerine örnek oluyor. Anadolu Ajansında yer alan haber “Hayatı mücadelelerle dolu öğretmen, öğrencilerine ‘pes etmemeyi’ öğretiyor” başlığı altında veriliyor. Haberde, Umut Can Günay doğum sırasında, boyun bölgesinde omurgadan çıkan ve kola giden sinir ağının zedelenmesi sonucu meydana gelen ‘brakial pleksus’ yaralanması nedeniyle dünyaya engelli olarak geldi. Günay, ikinci engellilik durumuna, tatildeyken atladığı denizin sığ olması dolayısıyla boynu kırılan Günay, yaklaşık bir yıl felçli kaldı. Yaşadığı zorluklara rağmen zorluklarla mücadele örneğiyle, engellini bir bir aşmayı başarmış, şimdi ise ‘vazgeçmemeyi’ öğrencilerine aktararak, öğrencilerin topluma yararlı bireyler olması gayreti içinde…

‘BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİME SÖZ VERMİŞTİM’

Bundan sonrasını, Umut Can Günay’ın Anadolu Ajansında yer alan, kendi ifadesiyle, zorluklara rağmen tutkularından hayallerinden vazgeçmemesiyle örnek olacak açıklamalarına bırakalım; “Hayata, 1998 yılında sağ kolumdan ‘brakial pleksus’ şeklinde engelli olarak doğdum. Beden eğitimi öğretmenimin beni ampute futbol branşıyla tanıştırmasıyla hayatım değişmişti, bunun farkına sonradan vardım. Hayatımın inanılmaz şekilde değiştiğini şu an daha iyi anlıyorum. Beden eğitimi öğretmenime buradan çok teşekkürlerimi sunuyorum. Hayatımı değiştiren beden eğitimi öğretmenime söz vermiştim, ‘Ben de bir gün beden eğitimi öğretmeni olacağım, bir ya da birçok gence sizin bana yaptığınız gibi fayda sağlayıp hizmet vermek istiyorum.’ demiştim. Hayatımın tamamı mücadeleden ibaret olduğu için, bu mücadeleyi öğrencilerime aşılamaya çalışıyorum.”

BİR SPOR BRANŞIYLA İLGİLNEMENİN ÖNEMİ 

Öğrencilerine mutlaka bir spor branşıyla ilgilenmeleri tavsiyede bulunuyorum. Okula geldiğim günden beri, çocuklar beden eğitimi dersi anlamında çok şeyin değiştiğini söylüyorlar. Beden eğitimi dersini, müfredat yoğunluğuyla işliyorum. Gerçekten öğrencilerime bir şeyler katmak, öğrendiğim şeyleri, hayat tecrübelerimi aktarmak için elimden geleni yapıyorum. Spor, hayatlarında her zaman olsun diye uğraşıyorum.” 

YLMAYIP, AYAĞA KALKABİLMEK 

Ampute futbolla tanıştıktan sonra çeşitli takımlarda Türkiye Ligi, Türkiye Kupası, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşadığını belirten Günay, milli takım seviyelerinde oynadığını, ampute futbolda bir kez yılın sporcusu da seçildim. Bu ödülü almanın mutluluğunu yaşarken, büyük bir kaza geçirdim. Tatildeyken denize atladım, sığmış. Kafamı çarptıktan sonra zaten bayılmışım. Kazada boynum kırıldı, yaklaşık bir yıl felçli yaşadım. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı’ya bu süreçteki destekleri için teşekkür ederim. Bu anlarda düşündüğüm tek şey doktorun bana hayatımda bir daha futbol oynayamayacağımı söylemesiydi. Ben, bırak futbol oynamayı, yürümeyi bile beceremezken, çok zor anlar yaşadım. O anların faturasını kendime kesmeye çalışırken, bu vatana, millete hizmet etmek adına doktorumun, ailemin, fizyoterapistimin ve arkadaşlarımın desteğiyle tekrar ayağa kalktım.”

MUTLULUK GÖZYAŞLARI…

Bu olay sonrası ampute futbolu bırakmak zorunda kaldım. Etimesgut Belediyesi Ampute Futbol Kulübü Başkanı Alaattin Sonat ve teknik direktör İsmail Temiz bana yardımcı antrenörlük teklifi etti. Hayatım zaten değişimlerle dolu. Bu da yeni bir başlangıçtı. O gece uyuyamadım ağlamaktan, inanılmaz mutlu oldum. Mutluluğu tarif edemem. O sene antrenörlük kariyerimde Türkiye Ligi ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazandık. Ardından Ampute Futbol Genç Milli Takımı’nda yardımcı antrenörlük görevine getirildim.”

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi