BaŞakHaber

TEKNOFEST PAYDAŞLARI BAŞAKŞEHİR’DE GENÇLERLE BULUŞTU

Başakşehir, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in paydaşlarına ev sahipliği yaptı. Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Milli teknoloji hamlemizde çağ atladık. ‘Yapamazsın diyenlere’ karşı yaptık, dünya gördü.” dedi.

TEKNOFEST PAYDAŞLARI BAŞAKŞEHİR’DE GENÇLERLE BULUŞTU
183 views
28 Nisan 2023 - 20:58

Türkiye’nin ayakları yere basmayan festivali TEKNOFEST’in paydaşları, Başakşehir Emin Saraç Kültür Sanat Merkezi’nde gençlerle bir araya geldi. İlk kez düzenlendiği 2018 yılından bu yana milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in tüm merak edilenleri tek tek yanıtlandı. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği buluşmaya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu katılım sağladı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, gençleri milli teknoloji hamlesinin vücut bulmuş hali olan TEKNOFEST’e davet etti.

“TEKNOFEST’e ailecek gelin”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Milli teknoloji hamlemizle gurur duyacağımız bir festival düzenliyoruz. TEKNOFEST’e özellikle ailecek gelmenizi istiyorum. Ülkemizin neleri başardığımı mutlaka görmelisiniz. Ülkemiz kendi imkânlarıyla kendi savunma sanayisini geliştirdi. Özellikle küresel piyasada söz sahibi olan bir ülke konumuna geldi. Özgün yol haritamızda en büyük kuvvet çarpanımız gençlerimizdir.” dedi.

“20 yılda ciddi yol aldık”

Milli teknoloji hamlesinin önemine dikkat çeken Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Türkiye gelmiş olduğu seviyeyle büyük bir kazanımlara kapı açtı. Milli teknoloji hamlemizle 20 yıl gibi bir sürede ciddi yol aldık. Bu kazanımlar gençlerimiz sayesinde hayata geçiyor. Türkiye günleniyor, kendi ayaklarının üstünde duruyor. Bugün KIZILELMA, İHA, SİHA ve daha fazlası gökyüzünde hür bir şekilde uçuyorsa bu ülkemizin vizyonunu göstermektedir. Hedeflerimiz ve hayallerimiz var. Bunların hepsini bir bir hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

“Yüksek teknolojide dünyada söz sahibi olduk”

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da milli teknoloji hamlesinin Türkiye’ye çağ atlattığını söyledi. Ülkemizin yüksek teknolojide dünyada söz sahibi olduğunu vurgulayan Başkan Kartoğlu, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemiz ‘yapamazsınız’ denileni yaptı. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali kapsamında düzenlediğimiz bu anlamlı etkinlikte, TEKNOFEST’in kıymetli paydaşlarını gençlerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yerli ve milli otomobilimiz TOGG, SİHA gemimiz TCG Anadolu, yerli uydumuz İMECE ve daha niceleriyle artık ülkemiz çok daha güçlü. Yüksek teknolojide dünyada söz sahibi olduk.” diye konuştu.

“21’inci yüzyıl, Türkiye Yüzyılı olacak”

Başakşehir Belediyesi olarak Türkiye’nin ilk teknoloji ve inovasyon merkezi olan Başakşehir Living Lab’de kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Kartoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gençlerimizi, girişimcilerimizi her anlamda destekliyoruz. Ve desteklemeye devam edeceğiz. Geleceğe emin adımlarla yürüyen gençlerimiz, ülkemizi omuzlayacak. Gemileri karadan yürüten ecdadımızdan aldığımız güçle, sadece teknolojide değil, her alanda söz sahibi olacağız. 21’inci yüzyıl, Türkiye Yüzyılı olacak.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.