BaŞakHaber

14 Mayıs seçimlerinde nasıl oy kullanacağım?

14 Mayıs seçimlerinde nasıl oy kullanacağım? Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

14 Mayıs seçimlerinde nasıl oy kullanacağım?
318 views
13 Mayıs 2023 - 21:14

Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye’nin ve dünyanın heyecanla beklediği büyük 14 Mayıs Pazar günü sonunda geldi. Vatandaşlık görevi olarak herkes oyunu kullanmaya gidecektir.

Seçmenler, sadece kayıtlı oldukları sandıklarda, seçmen bilgi kağıdında yer alan bilgiler ışığında oy kullanacak. Milyonlar sandık başına giderken “Nasıl oy kullanacağım?” sorusu gündeme geldi. İşte 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi’nde oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler…

Türkiye, 14 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili için sandığa gidiyor. Seçmenler, cumhurbaşkanı ve milletvekilleri tercihlerinin bulunduğu iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Peki, oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Oy nasıl kullanılır? İşte “Nasıl oy kullanacağım?” sorusunun yanıtı…

1- Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin:

Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK’nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.

Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00’den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

2- Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın:

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, “kimliğini tereddütsüz ortaya koyan” resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

3- Cep telefonuyla kabine girmeyin:

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın:

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan “TERCİH” veya “EVET” mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

5 – Pusulaları tek zarfa koyun:

Seçmene, cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimi için iki ayrı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

6- Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın:

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

SEÇMEN SORGULAMA

Yurt İçi Seçmen Sorgulama
https://secmen.ysk.gov.tr/secmen-yurtici

Yurt Dışı Seçmen Sorgulama
https://secmen.ysk.gov.tr/secmen-yurtdisi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.