BaŞakHaber

‘Atatürk’ün gölgesindeki Fenerbahçe!.!

‘Atatürk’ün gölgesindeki Fenerbahçe!.!
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
21 views
13 Eylül 2023 - 22:41

Ali Koç yönetimindeki Fenerbahçe’de, yeni bir ‘yenilik’ kapıda.Fenerbahçe Tüzük Tadil Kongresi’nde yönetime, stada “Atatürk” ismi konulması yetkisi verildi. Kulübün ‘mevcut’ başkanı Ali Koç’a göre her şey detaylıca düşünülmüş ve kendi ifadesiyle “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Ata’sına sıkı sıkı bağlı olan Fenerbahçe’nin, Ata’sına sempatisini ve övgülerini kazanmış, hak etmişFenerbahçe Spor Kulübünün mabedinin adının Atatürk ismini taşımasının çok uygun olacağını düşünerek sizlerin onayınıza getirdik” diyor. ‘Mabed’ ifadesine de dikkat! 

Bir de ekleme yapılıyor; ‘Şükrü Saracoğlu’ ismi Fenerbahçe dünyasında bir yerde kesin yaşatılacak.’ Ali Koç’un bu hamlesi, 2018’de büyük beklentilerle başkanlığa seçildiği dönemden bugüne ‘başarısızlığını’ akla getirdi.

Türkiye’nin sayılı şirketleri arasında olan Koç grubunun ‘veliahtı’ olarak gösterilen Ali Koç’un, Fenerbahçe’yi yönetememekten dolayı içine düşürdüğü mali ve idari konudaki sıkıntıdan, ‘Şükrü Saracoğlu’ isminin ‘Atatürk’ olarak değiştirilmesi, gündemi başka yönlere çekmek ve ‘birilerine’ hoş gözükmek manasına gelmiyor. Bu yaklaşımı haklı çıkaracak başarı-şampiyonluk dışında o kadar ‘somut’ yaşanmışlıklar var ki. Tüm sorunların üstesinden gelinmesi için ‘Atatürk’ isminin stadyuma verilmesiyle mi hallolacak.

Sormazlar mı, madem yönettiğin kulübü Türkiye 100 yılına denk gelecek dönemde büyük bir hamle yapacaksın, başkanlığını yaptığın takımı neden Süper Lig Şampiyonu yapmadın? 

Kulübün sorun olarak içine düştüğü bir başka ‘buhran’, Fenerbahçe Kulübü ve bağlı ortaklarının borcunun 7 milyar 686 milyon lira olduğu. Duyarlı Fenerbahçe taraftarı şimdi soruyor; bu denli borç batağında yer alan bir kulübün ‘stadyum’ isminin değiştirilmesi, acaba kulübün başarı-istikrarına ne gibi katkı sağlayacak.

Hatırlayın, kaygı uyandıran bu kongre, borç çakılmasından sonra Kulübün Yüksek Divan Kurulu Başkanlık görevi yapan Uğur Dündar, istifasını açıkladığı sosyal medya hesabından duyurusunu; “Yüksek Divan Kurulu Başkanlığını da ‘Cumhuriyetin Fener’i’ olduğu için kabul ettim. Bugün de bu görevi bırakmaya karar verdim. Ölünceye kadar Mustafa Kemal’in askeri olacağım, bedeli neyse ödeyeceğim.”  Bu açıklamanın arkasında durmayan Dündar, Ali Koç’un başkanı olduğu Fenerbahçe’de görevine devam ediyor. Sayın Dündar’a soruyoruz, geri adım atmak bir yana, madem istifa ediyorsun, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ ifadesini kullanmaktaki amacın neydi?

Bugün Kulüp Başkanı  Ali Koç’un ‘Şükrü Saracoğlu’ stadyumunun adının ‘Atatürk’ olarak değiştirilme çabasıyla bir benzerlik olabilir mi? 

Merak ettiğim için soruyorum; başarısızlığınızı örtbas etmek için ‘Atatürk’ ve ‘Mustafa Kemal’ isimlerini kullanmak zorunda mısınız? Bununla da bitmedi.Fenerbahçe Kulübünün mevcut Ali Koç başkanlığında, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda gerçekleşen çalışmaların, 2018 yılına denk gelmesi ve Birleşmiş Milletler’in desteklediği çalışmaların tesadüf olması mümkün olmayacağına göre, sarı-lacivertli kulüpte ‘Atatürk’ isminin ön plana çıkarılması, gündemi başka yerlere çekmek olabilir mi?

Milyonlarca taraftarı olan ve futbolda tarihi ‘misyona’ sahip olan bir spor kulübünü, kişi-kişilerin kendi ‘ideolojik’ amellerine göre yönetmenin kimsenin hakkı olmaması gerekiyor. Fenerbahçe’de yaşananlarla ilgili, Ali Karahasanoğlu ağabeyimiz 11 Eylül 2023 tarihli yazısında ‘Hangi Atatürk?’ başlıklı yazısından o kadar güzel özetliyor ki olanları. O yazıdan ara başlıkla yazımızı noktalamak istiyoruz; ”Fenerbahçe futbol takımının en önemli futbolcularına sorsanız, “Atatürk kim” diye.. Bugüne kadar verecekleri cevap, “Kim?” şeklinde karşı bir soru oluyordu.. İsim tescillenecek olursa, bundan sonrasında cevap şu olacak: “Bizim stat..” Hani Fenerbahçe, son yıllarda çok büyük bir başarı elde etmiş olur.. Atatürk ismini alarak, aslında kendi hatalarını, Atatürk’ün üzerine mi yıkmaya çalışıyorlar.. “Bizi eleştirmeye kalkmayın ha.. Bizim stadın ismi Atatürk. Sizi Atatürk düşmanı ilan ederiz, belinizi doğrultamazsınız” planı ile mi, stat ismi değiştiriliyor?”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.