Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Irkçı Almanya’sında EURO 2024 ve Filistin’deki soykırım (1) - BaŞakHaberBaŞakHaber

20 Temmuz 2024 - 18:05

1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.

Ahmet GÜLÜMSEYEN

Irkçı Almanya’sında EURO 2024 ve Filistin’deki soykırım (1)

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Irkçı Almanya’sında EURO 2024 ve Filistin’deki soykırım (1)
Son Güncelleme :

07 Haziran 2024 - 22:35

24 views

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim’de buyuyor: “Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık. Birbirinizle tanışmanız için sizi kavim ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, takva bilinci en fazla olandır. Allah, her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.” (Hucurât, 49/13) Sevgili Peygamberimizin Veda Haccı’nda yaptığı konuşmasındaki şu ifadeleri hatırlayalım; “Ey insanlar! Şunu iyi bilin ki Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a; beyazın siyaha, siyahın beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur.” (İbn Hanbel, V/411)…

Bugün sporun var olduğu organizasyon ve etkinliklerde ırkçılığın yansımalarını görmekteyiz. Bir hafta sonra gerçekleşecek Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024 ) öncesi yaşananlar, bunun son örneği. Almanya Milli Takımı’na ilişkin ülkenin devlet kanalı tarafından yapılan ankette ortaya çıkan ırkçılık gerçeğini ortaya koymakta. PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerini bünyesinde barındıran ülke konumundan dolayı ırkçılığa yönelik yapılan anketlerle Türk sporcularını hedef göstermesini yadırgamıyoruz. Tarihi süreçlerinde var olan bir ‘ırkçılık’ hareketlerinin, bir başka biçimini sergiliyorlar. Bu kadar emin konuşmamızın nedeni, yakın geçmişte örneklerinin yaşanması. Bunların sadece bir örneği; Almanya Milli Takım kadrosunda yer alan Türk asıllı futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018 yılında Londra ziyaretinde fotoğraf çektirmesi, her iki futbolcuya yönelik Almanya’da gerçekleşen ırkçı saldırılar…  Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (WDR) yayımlanan Sport Inside programı tarafından Almanya Milli Futbol Takımı ile ilgili yapılan ırkçılığa yönelik ankete gelince. Anadolu Ajansında “Almanya ırkçılığın gölgesinde Euro 2024’e ev sahipliği yapacak” başlıklı Fatih Erel imzasını taşıyan haber içeriğinde yer alan bilgilere göre (haberden dolayı Sayın Fatih Erel’i tebrik ediyoruz); “Ankete katılan her beş kişiden birinin Alman Milli Takımı’nda daha fazla “beyaz oyuncu” görmek istediğini belirtmesi ve katılımcıların yüzde 17’sinin de milli takım kaptanı İlkay Gündoğan’ın Türkiye kökenli olmasının “üzücü olduğunu” ifade etmesi, başta teknik direktör Julian Nagelsmann olmak üzere diğer futbolcuların tepkisine neden oldu. Futbolcuların kökenine ilişkin sorunun ‘ırkçılık’ içerdiğinden dolayı, yapılan anketi eleştiren milli takım oyuncusu Kimmich, futbolun farklı milliyet ve dinleri bir araya getirdiğini vurgulayarak, “Bu, takım içinde konu bile olmadı. Futbolun içinde büyüyen herkes bunun tamamen saçmalık olduğunu bilir” ifadelerini kullandı…

Sporun içinde yaşananları ‘tesadüflere’ bağlanmayacak kadar, önemli içerikler oluşturduğunu görmekteyiz. Bugün 16 bini çocuk 36 bin savunmasız Müslüman mazlumu katleden İsrail’in söylemi ne ise, geçmişte Yahudi katliamına imza atan Hitler’in durumu aynıydı. Çünkü din olarak bize yetecek İslam’a karşı hazımsızlık besleyip dünya üzerinde taşkınlık çıkaranlar, “Şüphesiz Allah katında hak din (tek yaşam tarzı) İslam›dır.”( Âl-i-İmrân/19 ) ayeti kelimesini inkar edenlerdir. Kurtuluş reçetesi İslam’da olduğu gerçeğinden hareket ederek, sporda dahil yaptığımız/yapacağımız her çalışmamızı Allah’ın (cc) emir ve yasaklarına göre inşa etmemiz gerekmektedir. Bugün Siyonist katliamı birçok ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarında protesto edildiğini görüyoruz. Futbolun çatı kuruluşları FIFA ve UEFA, Gazze’de süresiz soykırımda İsrail’e karşı sessiz kalırken, katil İsrail ve takımlarının uluslararası spor organizasyonlarına katılmamaları yönündeki çağrılara duyarsız kaldı. Almanya 1. Futbol Ligi ekiplerinden Mainz 05’de forma giyen Anwar El Ghazi ile Fransa 1. Futbol Ligi takımı Nice’te oynayan Youcef Atal, Filistin’e verdikleri destek nedeniyle kulüplerinden gönderilmesi, Almanya gibi ülkelerin ırkçılık konusunda sergilediği gerçeği gözler önüne sermektedir… (Devam Edecek)

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi