BaŞakHaber

Ergenlik, fırtınalı bir dönemdir

Ergenlik, fırtınalı bir dönemdir

Ergenlik, fırtınalı bir dönemdir
79 views
18 Ocak 2013 - 1:40

Güvercintepe Bilgievinde düzenlenen “Ergen Psikolojisi” konulu söyleşi programına katılan Uzman Pedagog ve Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber” insan hayatında en hızlı ve fırtınalı zamanlar ergenlik döneminde yaşanır. Bu dönem de anne ve babalar zorla çocuklarına bir şey yaptırmamalılar” dedi.

Bireysel gelişim çağında en hassas dönemlerin başında gelen ergenlik çağında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine anne babalara önerilerde bulunan Teber” eskiden hayatın merkezinde çocuk yoktu. İş hayatı vardı. Bu yüzden çocukların ergenlik dönemine ait sorular yoktu. Günümüzde ise yaşam şartlarının düzelmesiyle anne ve babalar çocuklarına daha fazla zaman ayırdı ve hayatımız çocuk merkezli oldu” şeklinde konuştu.

Ergenlikte gençlere hoşgörülü davranmalı

Ergenlik döneminde yaşanan fiziksel ve ruhsal değişimler üzerine konuşmasını sürdüren Teber” Anne ve baba çocukta yaşanan boy artışı, ses kalınlaşması ve cinsellik gibi konularda  mutlaka çocuğa bilgi vermeli. Anneler kızlarıyla babalar da oğullarıyla bu bilgileri paylaşmalı. Bu dönemde çocuk ailesinden daha fazla arkadaşlarını örnek alır. Çocuğun bu dönemde yapacağı hatalara karşılık cezalandırılmamalı aksine daha hoşgörülü olunarak çocukla iletişim kanalları her zaman açık bırakılmalı” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.