Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

SOSYAL MEDYA VE SOSYAL SORUNLAR - BaŞakHaberBaŞakHaber

20 Mayıs 2024 - 00:38

SOSYAL MEDYA VE SOSYAL SORUNLAR

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

SOSYAL MEDYA VE SOSYAL SORUNLAR
Son Güncelleme :

22 Mayıs 2021 - 22:13

2.022 views

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Teknolojiyle birlikte büyük küçük ayırt etmeden bir bağımlılığa daha yakalanmış durumdayız: Sosyal medya bağımlılığı! İnternet kullanımının beraberinde getirdiği paylaşım kültürü üzerine çok fazla tartışma imkânı bulamadan, mobil cihazlarla ayrı bir evreye giren sosyal paylaşımı konuşmak zorunda kaldık artık.

Dünya istatistiklerine baktığımızda sosyal medya sayfalarını takip etme ve kullanımında ülkemiz bir hayli önde gitmektedir. Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp dörtlüsü hayatımızın olmazsa olmazlarından oldu artık.

Kafede, restoranda, parkta vs. oturan herkes elinde telefon, sosyal medya hesaplarında olan biteni takip ediyor, o an çektikleri resimleri paylaşıyorlar. Dışarıdan bakıldığında aralarından su sızmayan arkadaş grupları birbirlerine küsmüşler gibi gözüküyor. Birlikte yapılacak doyumsuz bir muhabbet yerine birbirlerinden habersiz ve duyarsız bir şekilde ekrana bakıp gülümsüyorlar. Bir başka masada ise babanın elinde telefon, anne ise yemeğini yemesi için çocuğunun eline tableti sıkıştırmış! Herkes bu halden memnun mu? Gerçekten ne yapıyoruz ve neler oluyor o ekranda?

Peki sosyal medya ve teknolojinin sadece olumsuz yönleri mi var ?

Tabii ki de hayır…

Dünya gelişiyor, Türkiye değişiyor. Gelişen ekonomisiyle, bölgesinde ve dünyada üstlendiği misyonuyla, genç nüfusuyla Türkiye artık daha da dikkat çekiyor. Bu gelişimin altında teknolojinin ve bu teknolojinin kullanımının büyük etkisi var. Bu teknolojinin kullanımının ülkenin üretim ve ticari hayatına kattıklarını elbette ki saymakla bitiremeyiz. Fakat bu yazımızda bakışımızı sosyal medyanın ve teknolojik gelişmelerin doğurduğu güncel sorunlara ve toplumsal perspektife kaydırdığımızda karşı karşıya olduğumuz manzara hiç de umut verici değil,aksine endişe verici boyutta olduğu aşikar.

Gelin toplumsal ve kişisel açıdan sosyal medyanın sağlığımızı ve aile kavramımızı nasıl etkilediğini açıklayan araştırmalara hep birlikte göz atalım;

Sosyal medyanın aşırı kullanımının yol açtığı olumsuzlukları araştıran çalışmalardan bazıları şöyledir:

 • Kıskançlık duygularını artırabilir.
 • Duygusal yorgunluğa yol açabilir.
 • Stres seviyesini artırabilir.
 • Uyku sorunlarına yol açabilir.
 • Önemli sorumlulukların ihmal edilmesine yol açabilir.
 • Sosyal medyanın neden olduğu bu zorluklar, fiziksel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sosyal medyanın olumsuz etkilerine maruz kaldığımızı nasıl anlarız?

Kendimize son bir yıl içinde aşağıdaki sorunlardan hangileri ile karşılaştığımızı sormak, sosyal meydanın olumsuz etkilerinden muzdarip olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

 • Öncelik: Kendinizi sürekli olarak sosyal medya hesabınıza girmeyi düşünürken yakalıyor musunuz?
 • Hoşgörü: Sosyal medyada yeterince zaman geçiremediğiniz için sıkıntılı hissediyor musunuz?
 • Engellenme: Sosyal medya hesabınıza giremediğiniz için kendinizi kötü hissediyor musunuz?
 • İhmal etme: Düzenli olarak diğer etkinlikleri (hobi, spor vb.) ihmal ediyor musunuz?
 • Hile: Çevrenize sosyal medyada harcadığınız zamanla ilgili yalan söylüyor musunuz?
 • Kaçma: Olumsuz duygulardan kurtulmak için sosyal medyayı kullanıyor musunuz?
 • Çatışma: Çevrenizle aşırı sosyal medya kullandığınız için çatışmaya giriyor musunuz?

Değerli okurlarıma ve kendi adıma farkındalık oluşturmak adına bir dost tavsiyesi ;

Sosyal medyayı gerçeklerden kaçmak, sosyal medya aracılığı ile insanlarla kavga etmek amacı ile kullanıyorsanız ve bunları yaparken harcadığınız zaman sorumluluklarınızı yerine getirmenizi zorlaştırıyorsa konu ile ilgili bir sorununuz olduğunu düşünmeye başlamalısınız. Sorunu çözebilmek için en önemli adım farkındalıktır. Sosyal meydanın sizi olumsuz etkilediğini anladıktan sonra ise yapılabilecek en iyi şey, başka bir konuya odaklanmaktır. Bunun için kendinize hedefler belirleyip ve bu hedeflere odaklanın. Böylece sosyal medyaya ayırdığınız zaman azalacaktır. Yardımcı olacak bir başka yöntem ise önemsediğiniz insanlarla ilgili sosyal medyadan pasif olarak bilgi almak yerine onlarla fiziksel iletişime geçmektir.

MUSTAFA YILMAZ

22.05.2021

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi